Tématem nebezpečné žloutenky se na Žena-in zabýváme celý měsíc duben a květen. Na očkování před žloutenkou bychom měli myslet zejména nyní před létem a před plánovanými dovolenými v zahraničí. Proč se očkovat a jaké nám hrozí rizika na cestách najdete na www.bezpecnadovolena.cz  - zde najdete všechny informace, jaká jsou povinná, základní a doporučená očkování ve všech zemích světa. O očkování najdete také více na www.zloutenky.cz

dovolená

Zde přinášíme odpovědi na otázky odborníka  na téma žloutenka - odborného garanta očkovacích center, aby nám na ně odpověděl.

Jak bychom se my, dospělí měli chránit před žloutenkou typu A i B? Nestačí nám očkování z dětství?
Očkování proti virové hepatitidě typu B má zdarma od státu jen nejmladší část dospělé populace. Vakcinace proti virové hepatitidě A by sice měla být samozřejmou investice do zdraví, ale z pohledu státu je brána jako nadstandard a není poskytována zdarma. Dnes však několik zdravotních pojišťoven na očkování přispívá nemalou částkou a speciální akci mají v této sezóně i některé očkovací centra (slevu až 1700 Kč pro vakcinaci dvou osob).

Jaká je prevence žloutenky?
Základní prevencí u typu A je důkladná hygiena rukou a včasné očkování. K tomu zejména při cestách do méně rozvinutého zahraničí je vhodné konzumovat výlučně důkladně tepelné upravené jídlo a vyhýbat se vodě a ledu do nápojů bez jistoty nezávadné pitné vody.
Virová hepatitida typu B se přenáší pohlavním stykem, injekcí, infuzí, transfuzí, invazivními lékařskými výkony - osobní ochrana je proto vyjma použití kondomů poměrně problematická. Nakažená osoba navíc dlouho o své infekci nemusí vědět.

Pro koho je určená vakcína proti žloutenkám (A+B), jedná se o určitou skupinu lidí nebo ji doporučujete každému?
Tři dávky vakcíny proti hepatitidě A+B poskytují dlouhodobou až doživotní imunitu a jsou rozumnou investicí do ochrany svého zdraví a zdraví svých blízkých. V propočtu na měsíc ochrany, kterou vakcíny poskytnou, to je skutečně levná forma prevence. Nakažená osoba totiž nejvíce ohrožuje své nejbližší - vlastní rodinu, přátele, partnery, kolegy. K infekci může dojít např. i při zdravotních problémech s nutným ošetřením v zahraničí. Navíc virová hepatitida typu B může skončit velmi vážnými chronickými zdravotními komplikacemi až cirhózou nebo rakovinou jater s možnými smrtelnými následky.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
odborný garant očkovacích center
www.avenier.cz | www.ockovacicentrum.cz

Reklama