Lidský papilomavirus je hlavní příčinou rakoviny děložního čípku. V roce 2011 jím onemocnělo téměř 600 žen jen z řad klientek Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE. Proti tomuto onemocnění, které se nejčastěji objevuje před 30 rokem nebo naopak po 55 roce života, je již několik let v České republice dostupné očkování. Rakovina děložního čípku je jediný typ rakoviny, proti kterému se lze očkovat.

injection

Papilomavirus patří k virům, s kterými se setkáváme každý den. Existují desítky typů tohoto viru, s kterými si náš imunitní systém dovede poradit, ale jen několik z nich, patřících do skupiny genitálních papilomavirů, způsobuje nebezpečnou rakovinu děložního čípku. K jejím příznakům, provázejícím především pokročilejší stádia a které se mohou pochopitelně individuálně lišit, patří nejčastěji krvácení mimo menstruační cyklus, bolestivost při pohlavním styku, při močení či atypický výtok. Raná stádia a přednádorové stavy jsou bezpříznakové. Pro zachování zdraví je nejúčinnější eliminovat rizikové faktory (kouření, nízký věk při začátku pohlavního života, promiskuita,...) a nepodceňovat význam prevence.

Prevence

Absolvování pravidelných preventivních prohlídek u gynekologa, jejichž součástí je také vyšetření děložního čípku, by se pro ženy mělo stát samozřejmou součástí péče o zdraví. Že tomu stále tak není, je zřejmé z toho, že na pravidelné gynekologické prohlídky, na které má nárok ze zákona každá žena starší 15 let, přišlo v roce 2011 pouze 48 % žen. „Na preventivní prohlídku u gynekologa mělo v loňském roce nárok 190 000 klientek Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE, ale k lékaři se vydalo pouze 91 480 z nich, tedy necelá polovina,“ uvádí MUDr. David Kostka, ředitel úseku zdravotní politiky ZP METAL-ALIANCE a dodává: „Jen mezi klientkami ZP METAL-ALIANCE bylo v roce 2011 diagnostikováno 574 zhoubných novotvarů děložního hrdla. Pokud by na prevenci přišly všechny ženy, byl by počet nálezů mnohem vyšší.“

Zájem o prevenci, i když je stále nižší, než by bylo třeba, pomalu roste. K jeho růstu došlo především poté, co se na trhu objevila možnost nechat se proti papilomavirům očkovat a s tím spojené otevření tématu rakoviny děložního čípku v médiích.

Očkování

Nevýhodou očkování je vysoká finanční náročnost. Zdravotní pojišťovny, i ve spolupráci s výrobci očkovacích látek, se snaží očkování přiblížit finančním možnostem lidí. Doživotní ochrana proti papilomavirům tak může například u Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE vyjít na méně než dva tisíce korun. Změnu přinesl letošní rok, kdy začal platit zákon, který umožňuje dívkám ve věku 13 let nechat se bezplatně očkovat proti papilomavirům. Starší dívky se i nadále mohou spolehnout na příspěvek své zdravotní pojišťovny, který je u ZP METAL-ALIANCE až 4 tisíce korun. V loňském roce si o něj požádalo 2 828 dívek.

injectionZájem o očkování ze strany klientek ZP METAL-ALIANCE, jejíž příspěvky od začátku patří k nejvyšším na trhu:
2007 585
2008 2990
2009 2639
2010 1468
2011 2828

Profil Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE

Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE (ZP M-A) působí v oblasti veřejného zdravotního pojištění již od roku 1993 a své služby zajišťuje prostřednictvím celorepublikové sítě kontaktních pracovišť. Za 19 let své existence si získala pozici finančně stabilní společnosti, která se těší dobrému jménu mezi svými více než 430 000 pojištěnci, zdravotnickými zařízeními i dalšími partnery. ZP M-A je členem Svazu zdravotních pojišťoven ČR.

Reklama