Obočí. Nejdůležitější křivka v naší tváři. Dává nám výraz. Můžeme vypadat zamračeně, vyjeveně, ustrašeně. Nebo naopak omládnout, rozzářit se, zkrásnět. Ale musíme s ním zacházet opatrně. Neznásilňovat jeho přirozený tvar, ale vycházet z něj. 

Jenomže jak to mám vysvětlit své dceři? Bohužel zdědila obočí po tatínkovi: husté a u kořene nosu srostlé, ale jímá mě hrůza, když ji vidím s pinzetou. Zabránit obloukům, aby se spojily v jeden, bylo samozřejmé, ale dcera postupuje dál a vyškubává si je do čím dál tím tenčích linek. Vůbec jí to nesluší.
Nepomohlo ani to, když jsem jí podstrčila módní časopis, ve kterém se přirozeně husté obočí vychvalovalo jako poslední trend. Zdárně devastuje dál a teď už se jenom děsím, kdy přijde s piercingem.

 

Každá z nás si asi prošla obdobím, kdy objevila pinzetu a myslela si, jak nevypadá úžasně. Většině korekce neposlušných brv dokonce prospěla, ale všeho s mírou. Znám nejednu našťastnici, kterou škubací vášeň nepřešla včas, a teď lituje a dohání chybějící obočí tužkou, stíny nebo drahým permanentním make-upem.

Obličej bez obočí nebo s příliš tenkou čárkou ztratí přirozený výraz. Vypadá přísně, až panoptikálně. Žena pak vypadá jako panenka z porcelánu.  


Proto apeluji na všechny, kterým ještě nějaké obočí zbylo: Zadržte a svěřte své obočí raději odborníkům (kosmetičce nebo vizážistce). Pokud jste si jistá, že to zvládnete sama, odstraňujte jen neposlušné chloupky na spodní hraně a ty, co „zdobí“ kořen nosu. Horní hranu obočí nevytrhávejte, vypadalo by to sklesle a vy byste dostala smutný psí výraz.

A co barva?
I ta podléhá módě. Trend, kdy i blondýny nosily tmavé obočí, je už pasé. Proslavila se jím hlavně Sharon Stone. Dnes se spíš prosazuje obočí ve stejném odstínu jako barva vlasů. Maximálně o tón tmavší nebo světlejší.

Spousta celebrit si nechává obočí odbarvovat. Zvláště přirozené tmavovlásky, které si nechaly vlasy zesvětlit. Jennifer Lopez, Kate Moss, ale i francouzská herečka Juliette Binoche, která byla svým výrazným obočím proslulá.

 Obočí jako ozdoba?
Pro zvláštní příležitosti se můžete vyřádit a své obočí proměnit v umělecké dílo. Zdobit se dá flitry, peříčky, krajkou nebo výraznou barvou. Ale do takových experimentů se patrně pustí jenom hodně odvážné ženy a dívky.

Mohou si upravovat obočí i muži?
Já pár mužů s upravovaným obočím znám, ale jsou to většinou tanečníci nebo transvestiti. „Normálního" chlapa si s pinzetou před zrcadlem nedokážu představit. Ale kdyby mu mělo srostlé obočí zadělávat na mindrák, přimhouřila bych oko. Možná obě. A vy?

 Co byste dělala, kdybyste viděla svého partnera, jak si upravuje pinzetou obočí? Nebo to dokonce dělá? Jaké obočí máte vy? Trháte si ho do tenké linky, nebo jste pro přirozenost? Máte v něm piercing? Líbí se vám spíš kontrastní obočí, nebo sladěné s barvou vlasů?

Reklama