K Mléčné dráze míří obrovský vodíkový oblak. Jeho srážka s naší galaxií za 20 až 40 miliónů let vyvolá podle astronomů mohutné exploze. Ty povedou ke vzniku miliónů nových hvězd v Mléčné dráze. Mračno objevila již v roce 1963 mladá americká astronomka Gail Smithsová.

Nikdo neví, kde se vzal
„Nevíme zcela přesně, odkud přišel, neboť jeho dráha je trochu nejasná, ale můžeme říct, že začíná navzájem reagovat s okrajem Mléčné dráhy,“ sdělil vedoucí výzkumného týmu Felix Lockman z americké Národní radioastronomické observatoře. Vodíkové mračno je podle něj přitahováno gravitační silou galaxie.

Až se obě vesmírná tělesa srazí, vyvolá to obrovské tlakové vlny v plynu, který se nalézá v Mléčné dráze. „Bude to jako odpálení bomby,“ popsal kolizi doktor Lockman, „ale zároveň přitom vznikne množství nového plynu, který může mít jiné vlastnosti než existující plyn.“

Sluníčka rychle zhasnou
Tyto tlakové vlny odstartují masivní zrod nových hvězd. Nově vzniklá obří „slunce“ však budou mít jen relativně krátkou životnost, než explodují jako supernovy. „Za pár miliónů let to bude vypadat jako nebeská oslava Nového roku s obrovskými prskavkami vylétávajícími z oblasti galaxie,“  přiblížil Lockaman střet Mléčné dráhy s mračnem.

Reklama