Jak jste se mohli dočíst v našem předchozím článku: Krásný trek z Viga di Fassa do Campitello di Fassa: Poznejte krásy dolomitských údolí a vysokohorských sedel, byli jsme začátkem července v oblasti Val di Fassa a objevovali krásné vysokohorské cesty, které podle nás zvládne skoro každý, kdo je aktivní a má normální „fyzičku“. A také ten, kdo miluje hory.

veze.jpg

Skalní věže Vijolet, Dolomity, Trentino

Val di Fassa je malebné údolí v italském Trentinu, nad kterým se tyčí nádherně běloskvoucí štíty Dolomit. Projděte se s námi z Viga do Campitella a dál do hor a sáhněte si na sníh i v létě.

Jak se dostat do Val di Fassa?
Cesta do Val di Fassa, srdce Dolomit, není nic složitého. Projedete Brennerský průsmyk, utratíte necelých 5 EUR za italskou dálnicí, odbočíte do hor a za necelou hodinu sedíte v malebné pizzérii a kocháte se pohledem na nádherné dolomitské štíty. Mnoho z nás zná Val Di Fassa ze zimní lyžovačky, ale léto nebo podzim nabízí milovníkům hor také nezapomenutelné zážitky.

64b136bc862edobrazek.png

Cesta z Viga di Fassa přes Campitello di Fassa k Riffugio Vajolet
Začátek našeho treku je z Viga di Fassa, ukazatele vás dovedou k lanovce Vigo – Ciampedia. Můžete to dát i pěšky, ale to je podle nás zbytečné. Ušetříte mnoho sil, času a nebude vás to stát tolik. Během několika minut nastoupáte díky lanovce 1,4 km.  Lanovka za dospělou osobu nahoru stojí jen 13,5 eura a vystoupíte na kouzelném místě, kterému vévodí Rifugio Ciampedie, ve které se můžete občerstvit a nechat uchvátit neuvěřitelným pohledem na štíty, které z vrchu shlížejí na stoupající údolí Val de Vaiolét, které projdete až do konce. A ani vám nepřijde, že už jste ve 2 000 nadmořské výšky. Když je hezké počasí, je to pro mnohé turisty tip na super výlet. U lanovky je mnoho piknikových míst a horských chalup, kde si můžete dát něco k pití nebo k jídlu. Je to krásné místo na relax, když se vrátíte z treku a ještě nechcete jet lanovkou dolů.

Na tento trek potřebujete, pevné boty, pláštěnku, větrovku, něco malého ke svačině a vodu. Další krásná chata je nedaleko. Necelou hodinu chůze od vás se nachází místo Gardeccia. Vede tam značená alpská cesta číslo 540. Tady najdete tři horské chalupy, které nabízí ubytování. Také sem vede úzká horská cesta, po které se sem místní mohou dostat autem, ovšem s povolením.  My jsme se ubytovali v chatě Stella Alpina Spitz Piaz. Pokoje mají krásné a doporučuji vám si případně jako my objednat i polopenzi. Večeři o třech chodech připravuje nejmladší syn majitelky a to, co vaří, je skvělé. Snídaně je typicky italská na sladko a čerstvé koblížky jsou nadýchané, usměvavé a říkají vám, snězte si nás. Náplní je vanilkový krém. Mňam.

64b136dea682ablobid0.png

Další cesta číslo 546 stoupá k chatě Riffugio Vajolet. Máte nastoupáno prvních 300 metrů. Můžete se občerstvit, nebo se vrhnout do dalšího stoupání směr chata Rifugio Passo Principe. Cestou k Riffugio Vajolet můžete po levé straně pozorovat vysoké špičaté věže Vajolet, které sem jezdí zdolávat horolezci. Většinou spí právě na chatě Riffugio Vajolet a ráno se vydávají k úpatím těchto štítů s lany a dalším potřebným vybavením. Horská cesta pro ostatní turisty, jako jsme byli my, vede hned pod nimi.

Kousek od chaty Riffugio Vajolet je rozcestník, který jsme minuli, protože našim cílem bylo další stoupání do sedla Antermoia. Na tomto rozcestí je ale odbočka k nádhernému místu – k chatě Rifugio Re Alberto I° - Gartlhütte. Jak jsem zjistila, jde o hodinové stoupání vysokohorským terénem. Takže náš tip je - vydejte se po této cestě. Nebudete litovat.

Vyšlápnete si do výšky 2621 m nad mořem, kde vás ohromí horská chalupa Rifugio Re Alberto I° - Gartlhütte. Dá se sem jít v létě a na začátku podzimu, chalupa je ale otevřená jen do 8. října. Chata je, jak vidíte na fotkách, úplně obklíčena okolními štíty. Nejznámějším a fotografy velmi vyhledávaným skalním útvarem je Vajolet, který patří mezi nejznámější v Dolomitech. Krásné jezírko přímo u chaty dává celé scenérii dramatický obraz. Na chalupě můžete přespat, ale také se dobře najíst nebo se jen občerstvit. Podívejte se na fotky, jak je toto místo magické. Jak píší majitelé chalupy na svém webu, je Mekkou horolezců a turistů, kteří milují hory.

Horská chalupa Re Alberto 1° se nachází v nadmořské výšce 2621 metrů, v srdci pohoří Rosengarten, na hranici mezi údolím Fassa a Jižním Tyrolskem. Místo se nazývá "Gartl" a je obklopeno obrovskými baštami včetně King Laurin Crag, severní stěnou vrcholu Rosengarten a tyčícími se věžemi slavných věží Vajolet.

Tady se téměř můžete dotknout věží, které se jmenují Delago, Stabeler a Winkler – každá věž je pojmenovaná po svých prvních horolezcích. Obdivovat věže "Zahrady krále Laurina" je nezapomenutelný pohled, který zanechá neskutečný dojem ve vašem srdci.

64b136e1d7c50obrazek.png
Foto: https://www.rifugiorealberto.com/en/photo-gallery.asp

Foto: https://www.fassa.com/en/services/rifugio-re-alberto-i-gartlhutte

Kdo má rád jištěné ferraty, bude mít radost. V této oblasti jich je několik. Náš tip: Nedaleko od chaty se nachází oblíbená ferrata s názvem Ferrata Passo Santner.

První přístřešek byl na místě dnešní chalupy postaven v roce 1929 a byl několikrát renovován až do dnešní podoby. Dnes sem nejčastěji zavítají horolezci, turisté, fotografové a nadšenci hor z celého světa se stejným společným cílem: užít toto místo, využít přítomnost pro sledování dechberoucích východů a západů slunce. Chata zároveň slouží jako útočiště za špatného počasí a místo, kde můžete ochutnat tradiční místní domácí kuchyni. To všechno vás nadchne a učiní váš zážitek ve vysoké nadmořské výšce nezapomenutelným. Vše najdete na stránkách www.fassa.com/en/services/rifugio-re-alberto-i-gartlhutte

Stránky, které se vám budou hodit:

Údolí Val di Fassa je oblíbenou trentinskou turistickou destinací, díky kouzelnému prostředí Dolomit a místní pohostinnosti. Naleznete zde celou řadu charakteristických hotelů a apartmánů, ideálních pro pobyty zaměřené na lyžování či jiné sporty ve styku s přírodou. www.visittrentino.info

64b13751983a2obrazek.png

Podle přiložené mapky, kterou se určitě můžete řídit, jde o trek, který je dlouhý 14,5 km. Nastoupáte i sestoupáte stejný počet výškových metrů – 700. Podle rozpisu mapky, kterou máme ověřenou, že je reálná se svými informacemi, jde o cca pěti až šesti hodinový trek. Vycházíte z Vigo di Fassa lanovkou nahoru a stejnou lanovkou se zase vracíte. Myslím, že jde o nádherný okruh, kdy třešničkou na dortu je Rifugio Re Alberto I° - Gartlhütte. Pokud bych tady ve Val Di Fassa opět byla v létě nebo na podzim, určitě bych jí chtěla vidět, spolu s věžemi Violet. Je to krása! Hory jsou láska! Souhlasíte?

Naše články:

Reklama