Jestli byste ráda obohatila svůj šatník o několik originálních kousků, ale nemůžete si dovolit nakupovat u módních návrhářů, zajděte si do „sekáče“. Pokud vyberete skutečně kvalitní obchod, uvidíte, že vás nezklame.

sáčko

Second hand v Dlouhé třídě - sako 350 korun

Nákup v second handu má spousta z nás spojený s tíživou finanční situací. Do sekáčů ale nemusíte chodit jen tehdy, máte-li hluboko do peněženky. Naopak. Nákup v provozovnách z „druhé ruky“ je úžasným dobrodružstvím a pro mnohé se stává vášní na celý život. Například má kamarádka Lucka o second handech říká: „Sekáče prostě miluju. Jakmile někam cestuji, jako první hledám místní second hand. Je to ohromná legrace, probírat se mnohdy naprosto absurdními modely a hledat mezi plevami tu svoji vzácnou perlu. A co teprve ten uspokojivý pocit vítězství, když ji konečně najdete...“

šaty

Laly - šaty 750 korun

Abychom netloukli prázdnou slámu, vyrazili jsme hned do několika pražských provozoven, ze kterých vám přinášíme řadu dokumentujících fotografií. Že jsme se vybranými modely zrovna netrefili do vašeho vkusu? Nevadí! Na second handech je nejlepší, že si v nich každý najde to své, bez ohledu na preference stylu.

dštník

Fru Fru - svetřík 150 korun, pásek 150 korun, deštník 200 korun

Co říkají secondhandům české módní ikony?

Beata Rajská (módní návrhářka): „Na počátku 90. let jsem v second handech nakupovala docela často. Daly se tam najít originály ze světových módních salonů, které jinde v té době nebyly. I dnes se do některých ráda podívám. Především do těch, ve kterých se dají najít unikátní doplňky, jako šperky nebo značkové kabelky.“

Denisa Přikrylová (česká stylistka): „Líbí se mi osobní mixování drahých kousků s těmi ze second handu.“

Klára Vytisková (zpěvačka): „Second handy jsou všeobecně nejlepší na kraji Prahy nebo v menších městech - jsou levnější a zdaleka ne tak probrané. Třeba Chizo je geniální sekáč se šíleným oblečením, převážně kabaretní a divadelní kostýmy, pokud sháníte něco hodně ujetýho a lesklýho, tak utíkejte tam.“

Petra Matušínská (módní návrhářka): „Mám ráda zajímavé kousky. Jednou dražší, jindy třeba ze second handu. Na značkách mi nezáleží.“

šaty

Laly - šaty 800 korun
(Do těchto parádních zelenkavých šatiček ze 60. let jsem se natolik zamilovala, že jsem je tam prostě nemohla nechat. Jen nevím, jak na ně vydržím čekat do léta...)

Základní pravidla nákupu v „sekáčích“ aneb na co si dát pozor

  • Poškozený oděv - oblečení musíte prohlížet dvakrát důkladněji než v konfekcích. Pozor si dávejte na drobné dírky, zatržené nitě nebo otřepené okraje rukávů či límečku.
  • Fleky, šmouhy, spáleniny - stejně důsledně prozkoumejte i případné skvrny - určitě nechcete objevit na své „nové“ sukni nevypratelný mastný flek nebo vypálený vzor žehličky.
  • (Ne)výhodná cena - nepodlehněte hned nakupovací horečce a každý nákup raději pořádně zvažte: Určitě by se v konfekci nedala sehnat stejná, ale nová halenka za obdobný peníz?
  • Nové zboží - zjistěte si, kdy chodí do obchodu nové kousky, abyste mohla mít maximální výběr.
  • Kvalitní provozovny - rozhodně nechoďte do obchodů, kde prodávají oblečení na váhu. Výborné jsou například vintage provozovny, které obohatí váš šatník o nádherné retro kousky.

ulítlá

(I když váš sekáčový lov tentokrát nebude úspěšný, alespoň se při něm můžete parádně pobavit nad šílenými módními výstřelky. Stejně jako my.)

Kam dál?

Čtěte také...