6267b00287ca7cl.jpg
Foto: Shutterstock

Námořníci ho nosili ze symbolického i praktického hlediska

Původem pochází tento vzor od námořníků ze severozápadu Francie, konkrétně z Bretaně – proto se tomuto vzoru říká také bretaňský. Jeho historie sahá až do roku 1858, kdy se pruhované tričko stalo uniformou námořnictva. Na základě nařízení republiky musela uniforma obsahovat 21 pruhů, které odkazovaly na počet vítězství francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparte. Proužky navíc měly i svou praktickou funkci – pokud námořník přepadl přes palubu, proužkovaný vzor mu mohl zachránit život, protože byl ve vlnách dobře viditelný.

Proslavily ho módní ikony

V současnosti jde o jeden ze základů šatníku, dřív byl tento vzor spojen se symbolem emancipace, nezávislosti a elegance. Proto ho nosila i Coco Chanel, módní ikona, která tento vzor proslavila. Ikonický status si pruhy vybudovaly i díky hvězdám filmového plátna – Brigitte Bardot, Marilyn Monroe nebo třeba Audrey Hepburn. Muži to s proužky ze začátku neměli jednoduché – Pablo Picasso nebo Salvador Dalí si z posměchu ale nic nedělali, a tak se bretaňský vzor stal symbolem bohémství a oslavou svobodomyslnosti. Postupem času si tričko zamilovali i popoví a rockoví zpěváci a zpěvačky, jako je třeba Madonna nebo Kurt Cobain. Ani po přelomu tisíciletí proužky neztratily na oblíbenosti. Staly se oblíbenou položkou šatníku třeba topmodelky Kate Moss, nyní je můžete často vidět na vévodkyni Kate.

Na věku ani velikosti nezáleží, stačí dobře kombinovat

Oblíbily si ho ty největší hvězdy a jistě si ho oblíbíte i vy. Dá se totiž snadno kombinovat a se správnými doplňky ho vynesete při jakékoliv příležitosti. Jednoduchý outfit do práce? Zkombinujte ho s džínami a bílými teniskami. Pokud vás čeká rande, doplňte tričko černým sakem a černými nebo bílými kalhotami. A jestli chcete pruhy povýšit na novou úroveň, nebojte se je zkombinovat s podpatky jako elegantní Francouzky, které rozhodně ví, co se nosí. Pokud se jimi budete inspirovat, nezapomeňte ani na jejich oblíbenou rudou rtěnku.

„Pruhy patří dlouhodobě k nejoblíbenějším vzorům ženského šatníku. Sluší totiž každému, můžou je oblékat ženy v každém věku a každé velikosti, stačí je jen správně zkombinovat. Námořnické tričko je tak jedním z nejuniverzálnějších kousků, který jen tak z módy nevyjde,“ říká Kateřina Štefanová, návrhářka české oděvní společnosti JTX.

Zdroje: JTX, návrhářka Kateřina Štefanová