Potřebujete novou zimní bundu či kalhoty na lyže nebo snowboard, ale nevíte jakými kritérii se při nákupu řídit?
Dobré oblečení musí splňovat několik funkcí. Mělo by nejenom dobře vypadat, být maximálně pohodlné, ale také nás spolehlivě ochránit před nepříznivým počasím.
Záleží také pro jakou činnost si oblečení vybíráme, zda-li pro rekreaci a běžné nošení nebo aktivní sport.

Před samotným nákupem si musíme ujasnit několik skutečností:
1. Kolik peněz jsme ochotni vůbec utratit.
Obchody nabízí široké spektrum zimního sportovního oblečení od nejrůznějších výrobců, od značkových vysoké kvality až po ty málo kvalitní, takzvané „no name“.
Platí tedy základní pravidlo – chceme-li do zimního oblečení investovat, měli bychom vždy nakupovat ve specializovaných prodejnách, kde nám bude odborně vyškolený personál nápomocný při rozhodování a ne pouze jako asistence při placení.

2. Měli bychom vědět pro jakou činnost si oblečení vybíráme, zda-li pro rekreaci a běžné nošení nebo aktivní sport – lyžování, snowboarding.
Některé firmy mají širokou nabídku a ne vždy je jednoduché se v ní orientovat.
Například firma Hannah, tradiční výrobce sportovního oblečení a outdoor vybavení, přichází s přehledným rozdělením svých kolekcí – řada Ski nebo Snowboard Professional představuje nabídku špičkového oblečení pro lyžaře a snowboardisty. Bundy z kolekce Streetwear, jak již název sám napovídá, jsou ideální pro běžné městské nošení nebo si je také můžete vzít při večerní návštěvě horské restaurace po perném dni na sjezdovce.

3. Pouhý pohled nestačí.
Co nám sdělují všechny ty visačky a štítky, kterými je oděv opatřen? Nezbývá nám, než je všechny prozkoumat.
Kvalitní oblečení musí splňovat několik požadavků:
· Nepromokavost & prodyšnost.
Dva výrazy, které si tak trochu odporují, přesto je to to nejdůležitější, co by oděv měl „umět". Materiálů, které zaručují propustnost vodních par a zároveň jsou voděodolné, dnes výrobci používají několik.
V souvislosti s tím se jistě setkáte s výrazy, jako je membrána a zátěr.
Kvalitní membrána (např. Climatic) zaručuje prodyšnost a prostupnost vodních par a zároveň je větruvzdorná a vodonepropustná.
Zátěr je speciálně vyvinutá technologie, která zajišťuje vhodnou kombinaci prodyšnosti a vodoodpudivosti.

Pokud najdete na visačce loga Climatic, Dry-max nebo Aquatech můžete si být jisti, že právě tato bunda Vás dokonale ochrání před deštěm a mokrým sněhem.

· Tepelná izolace – náplň Vaší bundy nebo kalhot.
Nejen povrch oděvů je důležitý.
Dobré oblečení nám musí také zaručit optimální tepelnou pohodu.
Nebojte se tedy značkových mikrovláken Thermolite, Duratherm, Thinsulate nebo Micro-tec.
Některé ze jmenovaných se také používají jako izolační vrstva do spacích pytlů, které jsou určené i do extrémních podmínek, a tak Vám skutečně zajistí očekávaný komfort.

4. Detaily – kapsy a kapsičky.
Ač se to nezdá, ale ty nejvíce oceníme až když jsme na sjezdovce, a to už může být pozdě. Pokud máte problém, kam s mobilním telefonem nebo skipasem, zaměřte se při výběru vhodné bundy také na množství a velikost kapes.
Někteří výrobci pamatují na skalní vyznavače hudby a nabízí jim kapsy s průchodem na sluchátka. Záleží i na velikosti vnější kapes, kam se lehce vejdou lyžařské brýle. Nepodceňujte ani zipy, všímejte si jak jsou vyvedeny taháčky zipů.
Vyhledávejte oděvy s kvalitními zdrhovadly – špičkové jsou zipy YKK.

5. Velikost a barva.
To už je ta příjemnější část nakupování. Velikost vybírejte podle toho, kolik vrstev spodního prádla a triček nosíte.
Barevná kombinace je na Vás. V letošní zimní sezóně frčí všechny odstíny šedivé, přírodní béžová, tmavě modrá a oranžová i jejich odvážnější kombinace.
Tradičně si své místo zachovává červená. Totálně „out“ je fialová ve všech odstínech.    

   
Reklama