Po období, kdy z bytů mizely záclony a závěsy a nahrazovaly je různé typy žaluzií či rolet, tento doplněk opět zažívá svou renesanci. Svědčí o tom i nabídka v obchodech, které prodávají záclony bílé i barevné, hladké i vzorované. Některé vás přijdou na stokorunu, za jiné zaplatíte i více než tisíc korun za běžný metr.

Pouze na vás záleží, jestli se rozhodnete pro záclony metrové nebo zvolíte už ušité, které je nutné maximálně o několik centimetrů zkrátit. Metrové se vyrábějí v šířce nebo lépe řečeno délce od jednoho až do tří metrů. Objevíte samozřejmě i menší, s šířkou od 30 do 90 centimetrů. Jsou určené do kuchyní, na balkónové dveře, ale také na šikmá střešní okna. Nazývají se vitrážkové.

Většinou se na každé straně ušije zhruba dvoucentimetrový tunýlek, kterým se provlečou tyče - buď nahoře nebo nahoře i dole - a uchytí se přímo na okno. Záclony potom ani na šikmém okně neplandají.

Při nákupu záclon se podívejte, z jakého materiálu jsou vyrobené.

Nejlevnější jsou polyesterové. Přitom ohrnovat nos nad tímto materiálem není právě na místě. Mnoho let oceníte jejich jednoduchou údržbu. Můžete je prát v pračce a potom bez žehlení pouze pověsit na okna a ony se samy vyvěsí.

Pokud vám vadí jejich "umělohmotný" vzhled, můžete sáhnout po směsi umělého materiálu a bavlny nebo lnu. U takových výrobků mohou být ve struktuře záclony viditelná silnější a slabší vlákna nebo uzlíky, které jim dodávají přirozenější vzhled.

Milovníci přírodních materiálů samozřejmě dostanou záclony bavlněné či lněné. Je pravda, že záclony se perou maximálně čtyřikrát za rok. Jejich žehlení se tak dá zvládnout.

Záclony lze také vybírat podle hustoty tkaní. Od lehkých až po hustě tkané, které připomínají závěs. Většinou se věší samostatně a nahrazují jak záclonu, tak závěs. Zvlášť u dražších výrobků si můžete všimnout, že jsou v dolní části dvojité nebo tady mají zašita nepatrná olůvka. Záclona je dole těžší, proto hezky visí.

Podobná pravidla i ceny platí také pro nákup závěsů, které si i v dnešním světě žaluzií stále nacházejí své místo. Pokud kupujete závěs do jižních a západních oken, kam praží sluníčko, raději zvolte materiál s celoprobarvenými vlákny. Takový totiž nevyšisuje. Než závěs ušijete, podívejte se, kolika procenty je v něm zastoupena bavlna. A látku raději nejprve vyperte. Je totiž pravděpodobné, že se vám při prvním praní srazí. Může to být až o jednu desetinu.

.

Vydali jste se do obchodů a nemůžete si vybrat, protože se vám líbí všechny záclony? Pak se zkuste řídit příkladem z Itálie. V tamních domácnostech jsou totiž běžné dvoje záclony - letní a zimní. V létě zdobí okna dlouhé silnější záclony, které brání slunci, aby přehřívalo byt. Na zimu je střídají krátké, proto může do místnosti sálat teplo z radiátorů umístěných většinou pod oknem. Nezapomínejte totiž, že záclona přes radiátor v zimním období snižuje množství přicházejícího tepla do místnosti zhruba o pět až deset procent.

ilustrační foto IKEA

Reklama