Odpověď závisí na celé řadě faktorů. Musíte vzít v potaz nejen plemeno, ale i kvalitu osrstění, zdravotní stav a také aktivity, kterým se spolu věnujete. Zatímco některým domácím mazlíčkům teplý kabátek prospěje, jiným může naopak uškodit, protože se v něm budou přehřívat. To platí hlavně pro severská a služební plemena s hrubou srstí uzpůsobenou zimním dnům. Vadit bude i velmi aktivním psům s dostatečným osrstěním, jestliže zůstanou během procházky neustále v pohybu.

634d1fa1d9227obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Komu se naopak obleček do chladných dnů hodí?

  • Krátkosrstým, malým plemenům typu čivava, jezevčík, krysařík a podobně.
  • Zapomínat byste neměli ani na střední nebo velká kráskosrstá plemena jako je třeba dobrman nebo ridgeback. „Jejich schopnost udržet si teplo je samozřejmě lepší než u malých a hubených psů, ale jejich srst přesto také hůře izoluje, a tak doporučuji používat kabát za určitých podmínek i u nich. Jestliže teplota klesne pod nulu, je vhodné malého i velkého psa obléct,“ doporučuje MVDr. Michaela Riedlová.
  • Naháčům – ty je třeba obléct opravdu důkladně.
  • Starým psům, kteří už se pohybují pomalu nebo s obtížemi a jsou zimomřivější.
  • Štěňatům, která ještě nemají vyvinutou termoregulaci a k udržení vlastní tělesné teploty potřebují teplo z vnějšího prostředí. 
  • Nemocným psům, hlavně pokud mají problémy například s ledvinami nebo artrózou.
  • Psům po operaci nebo jiném veterinárním zákroku, kdy jim byla vyholena část těla.
  • Všem psům, kteří se po tréninku (nebo jiné velké aktivitě) z jakéhokoli důvodu ve velmi chladném počasí zastaví a čekají venku (nebo v prochladlém autě) na svého páníčka.
  • Zchoulostivělým psům při dlouhých procházkách a výletech v nečasu. „Přechod z vytopené místnosti do sychravého, deštivého a větrného počasí může být příčinou prochlazení. Častým problémem je po promoknutí v kombinaci s větrem velmi nepříjemné prochlazení zad. Může však dojít i k zánětu močových cest, popřípadě při hltání sněhu anebo delším běhu v mrazu k onemocnění horních cest dýchacích,“ vyjmenovává možné obtíže MVDr. Luděk Kučera.

Jak vybrat obleček?

Hlavní slovo by za žádnou cenu neměla mít móda. Obleček musí psovi dobře padnout, nikdo ho neškrtit ani neomezovat v pohybu. Krýt by měl hlavně oblast zad, břicha a hrudníku. To všechno ale lépe poznáte, pokud můžete obleček v obchodě vyzkoušet. Vybírat budete mít z čeho, běžně k dostání jsou i ty ušité z funkčních materiálů, na něž jsme při sportovních aktivitách zvyklí i my lidé.

„Je důležité vhodně jej vybrat pro provozovanou aktivitu. Ve většině případů stačí obleček lehký, nepromokavý, dostatečně chránicí před větrem. V kombinaci s reflexními nášivkami psa chrání i před jiným typem nebezpečí,“ doporučuje veterinář Kučera.

Pozor na nešvary

Pokud je obleček promáčený, hned ho sundejte a psa vezměte do tepla. Víc by uškodil, než pomohl.

Obleček nesundávejte hned po příchodu domu ani po nastoupení do auta. Dejte psovi čas na aklimatizaci. „Pro svaly zahřáté při pohybu nebo práci je důležité, aby vychládaly v teple. Proto doporučuji ponechat psu, pokud je to možné, ještě pár minut obleček navlečený i doma, aby svalstvo regenerovalo v ideálních podmínkách,“ radí veterinářka Riedlová, která pak varuje i před dalším nešvarem. Tím je vázání psů v zimě nebo dešti u obchodů.

„V tom případě je úplně jedno, jedná-li se o psa malého, nebo velkého, oblečeného, nebo neoblečeného. Po chvíli se všichni začnou třást, jak se svalstvo pokouší zahřát. Domnívám se, že se jedná o trápení zvířat, a přála bych těmto majitelům, aby si to někdy vyzkoušeli,“ dodává.

Zdroj informací: MVDr. Luděk KučeraMVDr. Michaela Riedlová

Čtěte také: