cp1.jpg
Foto: Shutterstock

To, že mají barvy vliv na naši náladu, je obecně známý fakt. Proto si lidé třeba ložnici ladí do uklidňující barev apod. Vliv na to, jak se cítíte, má logicky i oblečení, které ráno vytáhnete ze skříně.

Sestavování jednotlivých modelů ve snaze vyvolat u sebe dobrou náladu se označuje pojmem dopaminové oblékání. Dopamin je totiž neurotransmiter, kterému se také přezdívá hormon štěstí.

Průzkum realizovaný v roce 2012 institucí the Kellogg School of Management na Northwestern University naznačil, že oblečení může mít vliv na naše chování. Shakaila Forbes-Bel, která se zabývá psychologií módy pro Harper’s Bazaar zase uvedla, že určité emoce mohou být spojené s určitými barvami, ale také poznamenala, že vnímání barev v nás není tak obecně zakořeněné, jak si mnozí myslí.

Některé interpretace barev mohou být univerzální. Studené barvy, jako je třeba modrá, mohou navozovat pocit klidu, a teplé, jako je třeba červená, mohou působit stimulačním a vzrušujícím dojmem.

Třeba emoce štěstí je ovšem natolik individuální, že se k ní nedá přiřadit konkrétní barva, respektive každý člověk může mít tuto barvu jinou. Významy barev se navíc liší i kulturně. Na západě bílá symbolizuje čistotu, kdežto na východě je spojená i se smrtí.

shutterstock-717786709.jpgFoto: Shutterstock

Z průzkumů, které se zabývají psychologií barev, nicméně vyplývají určité spojitosti mezi barvami a jejich vnímáním.

  • Tmavé barvy jsou vnímané jako formálnější, dominantnější a světlé naopak jako jako přístupnější a více přátelské.  
  • Modrá barva působí profesionálně a důvěryhodně.
  • Červená barva je v působení velmi rozporuplná. Na jedné straně může značit odhodlání, sebevědomí a touhu po pozornosti, na straně druhé straně jsou to ale i negativní konotace, jako je agrese, stres a hrozba.
  • Oranžová může být spojena s nadšením, energií a snahou vyniknout. Podobné charakteristiky má i žlutá.
  • Zelená bývá spojená s pocity klidu, bezpečí a uzemnění.
  • Fialová je tajemná a symbolizuje i bohatství, hojnost a sofistikovanost.
  • Růžová bývá spojena s romantikou, klidem, laskavostí a péčí.
  • Hnědá odkazuje k přírodě, bezpečí a síle.

Nejde ovšem o žádnou exaktní vědu, takže zatímco někomu může štěstí přinášet, když se oblékne od hlavy po paty do černé, jinému se v této barvě deprese akorát prohloubí.

Dopaminový šatník si tedy skutečně můžete sestavit, ale člověk od člověka se jeho složení bude lišit. Když se tedy ráno vzbudíte se špatnou náladou a kompletně se obléknete do žluté, nemusí to znamenat, že se vám nálada hned zlepší.

Je důležité neoblékat se podle toho, jak se cítíte, ale podle toho, jak se chcete cítit. Každý má oblíbené a méně oblíbené barvy. Jednoduše se postavte před šatní skříň a vnímejte, jak na vás jednotlivé barvy působí. A potom si zvolte oblečení, které na vás přenáší pozitivní emoce. 

Zdroje: Science DirectHarper’s Bazaar, The Good Trade, Image doc

Čtěte také:

Reklama