Síť secondhandů Moment funguje na principu dárcovství a prodeje oblečení a věcí z domácností běžných lidí. Výtěžek je následně využíván pro podporu neziskových organizací. Teď přichází s novinkou v podobě projketu Ze skříně do skříně. 

Podle průzkumu společnosti Oxfam a Marks & Spencer obsahuje průměrný šatník 152 kusů oděvů. 11 z nich nám na ramínku visí ještě s visačkou a nikdy jsme je neoblékli. 16 z nich jsme měli na sobě jen jednou a 57 kousků leží ladem. Právě s těmito kusy pracujeme, vracíme je do oběhu ještě ve chvíli, kdy je lze využít. Nestávají se tak odpadem, ale proměňují se ve dvojí pozitivum – doplní šatník za dobrou cenu, (neskončí tak ve spalovně) a výtěžek z jejich prodeje zároveň podpoří lokální sociální či enviromentální neziskovky. V loňském roce se nám tak podařilo vrátit do oběhu na 300 600 kusů oblečení,“ říká Markéta Soukupová, ředitelka charitativních obchodů Moment.


Foto: Moment

Nevyhazujte, ale věšte do skříně

Projekt Ze skříně do skříně usnadní odevzdávání, a tím i sběr oblečení. Speciální skříně, do nichž můžete dát oblečení, které už nevyužijete, budou postupně umísťovány zejména do obchodních center. Tam, kde si můžete nové oblečení koupit, můžete to staré rovnou odevzdat. První skříně již stojí v OC Nová Karolína v Ostravě a v některých hotelech sítě Accor v Ostravě a v Praze.

Cílem je nejen pomáhat, ale také eliminovat textilní odpad, který se dá ještě využít. „Z celkového množství textilního odpadu, který globálně vzniká, je pouze 20 % recyklováno nebo znovupoužito, 80 % končí jako příměs komunálního odpadu a je tak spalováno nebo skládkováno. Dát spotřebiteli další možnost, v rámci které se může svého donošeného oblečení zbavit, je skvělý způsob, jak se pokusit toto vysoké číslo snížit. Oděv totiž lze až ze 100 % znovuvyužít a do popelnice prostě nepatří, “ doplňuje Veronika Blabla Hubková, autorka knihy Příběh skříně.

Reklama