5bbf28950cb80obrazek.png
Sledujte informační cedulky

Prvním signálem, kdy můžete zjistit, zda se do oděv hodí do sušičky, je cedulka se symboly, kterou má každé tričko, kalhoty, bunda, prostě každý jednotlivý kousek prádla. Je dobré se podívat, jaké označení pro sušičku je na cedulce vyobrazené. Symbol sušičky je vždy čtverec s vepsaným kruhem. Pokud je tento symbol přeškrtnutý, tak sušení v sušičce rovnou vzdejte. Výrobce vás informuje, že by to nedopadlo dobře a tento oděv není vhodný pro sušení v sušičce. Pokud je ve vepsaném kruhu tečka, raději tento kousek sušte na nižší teplotu, dvě tečky bezpečně znamenají sušení i ve vyšších teplotách.
Ne vždy ale kontrolujeme každou cedulku, spíš vezmeme vyprané prádlo a rovnou ho dáme do sušičky. Na některé věci si ale dejte pozor.

Plavky, stahovací spodní prádlo a punčochy
Sušte je rozhodně mimo, elastická vlákna se mohou horkem roztáhnout a pak nebudou držet tvar. Některé materiály se mohou také horkem srazit, vyndáte je ze sušičky a nejen, že nebudou elastické, ale budou mít jiný tvar.

Sportovní prádlo
Zde si dejte práci a podívejte se na cedulku. Některé kousky sušit jsou, jiné ne. Toto oblečení nebývá levné, zvlášť, když je funkční a špatnou volbou byste tak mohli o jejich funkce přijít. Pokud mají sportovní věci umělý zip, raději je sušte mimo sušičku. Plastové zipy díky vysokému teplu nevydrží dlouho, začnou se lámat a ničit.
5bbf2e3856b76obrazek.png

Plastové zipy
Plastové zipy do sušičky nepatří, proto povlečení, bundy, kalhoty nebo svetříky, které je mají raději sušte mimo. Plastové zipy díky vysokému teplu nevydrží dlouho, zkroutí se, začnou se lámat a ničit.

Podprsenky
Podprsenky vyžadují zvláštní péči. Je dobré je prát ve speciálním pytlíku v přípravcích na jemné prádlo a sušit je na ramínku či na šňůře. Teplo v sušičce jin nesvědčí, mohou ztratit elasticitu a tvar. Platí to i pro podprsenky s tuhými košíčky a s kosticemi.

Vlněné a kašmírové svetry, hedvábí
U svetrů platí to samé jako u sportovních věcí – podívejte se na cedulku, zda výrobce sušení povoluje. Některé sušičky mají speciální programy na vlnu či choulostivé prádlo, pokud ne, sušte je mimo sušičku. Hrozí sražení, změna tvaru, zplstnatění.

Oblečení s nášivkami, flitry a kamínky, s ozdobami
Pokud je na oblečení našitá nějaká ozdoba, rozhodněte se, zda je vhodné do sušičky – podívejte se na cedulku, zda vydrží teplo, případně oblečení otočte naruby, aby byly ozdoby více chráněny. Pokud jsou plastové nebo křehké, raději je do sušičky nedávejte.

Co můžete do sušičky dát bez obav?
Bavlněná trička, mikiny, džíny, povlečení, ubrusy, bavlnené spodní prádlo, ručníky, župany a dokonce i péřové bundy (kontrolujte cedulky).

Reklama