Len a kámen. Jak se to rýmuje? Ptáte se, proč dávám dohromady nějaké šutry s látkou? Nekamenujte mě, to není náhoda. :-)

Nejenže jsou mi oba přírodní materiály velmi blízké pro svou syrovost, strukturu i barevnost, ale patrně jsou blízké i módní návrhářce Ivě Šimandlové, která je dala dohromady.

Jak se jí to povedlo, můžete posoudit sami, když si prohlédnete kolekci nazvanou Okouzlení kamenem", kterou fotografoval Michal Fišer v atraktivním prostředí kamenolomu nedaleko Sušice.

Barevnost kolekce je výhradně černobílá. Vedle klasických minimalistických střihů se objevují i mladistvé prvky (lacly, kšandy, velké kapsy apod.).
Autorka navíc převedla do svého jasně rozeznatelného stylu vybrané módní trendy jako bohatě řasené haleny, vysoké pasy apod.

Celkový vzhled dotvářejí keramické knoflíky vytvořené ke kolekci na míru. Úspěšně se začala rozvíjet spolupráce s výtvarnicí Pavlou Dorovovou, která doplnila některé modely proužkovanými smalty.

Nedalo mi, abych Ivě Šimandlové nepoložila pár otázek:

Proč právě len, co vás na něm tak okouzluje?
Mé okouzlení lnem začalo asi před 25 lety, kdy jsem dostala od maminky svého kamaráda z Oravy kus plátna ze lnu, který sama vypěstovala a zpracovala. Bylo to plátno určené pro výrobu vaků na svážení sena, ale já jsem si z toho ušila vestu. K tomu hedvábnou sukni z šatů po mamince. Bylo to v době ,kdy se většina konfekce šila z umělých materiálů a já (i když mě zbytky stonků ve lněném plátně kousaly") jsem s úžasem zjistila, jak příjemný materiál to je.Co byste řekla na argumenty, že je nepraktický, že se mačká, špatně žehlí apod.
Len totiž v létě výborně saje pot, je vzdušný. Nemám ráda okázalé oblečení, tak mně vlastně vyhovuje, že se přirozeně mačká. Ještě za hluboké totality (kdy se u nás nosily tesilky") k nám jezdil strýček z Německa, měl na sobě úžasný lněný oblek, který byl sice pomačkaný, ale pro mě vypadal luxusně. V zahraničí je opravdu kvalitní lněné oblečení dražší a je považováno za luxusnější zboží než oblečení z umělých materiálů.

Dnes už je u nás dostatečný výběr kvalitních lněných látek (i když podniky zpracovávající len krachují - čínská konkurence je silná). Mají různé úpravy, jsou vysrážené, měkčené, mají úpravu fine", což je mírné přirozené pomačkání. Pak stačí večer lněné oblečení jemně postříkat rozprašovačem a velké lomy se přes noc vyrovnají.

V současnosti se v domácnostech stále častěji používají místo klasických žehliček parní generátory a s nimi je žehlení lnu několikanásobně kratší a jednodušší. Pokud žena tuto parní žehličku nemá, je dobré lněné oblečení neždímat a žehlit je ještě vlhké.

Já pro svoji tvorbu používám ty nejkvalitnější materiály, které se skutečně nesrovnatelně lépe ošetřují než moje první lněná vesta.

Jaké byste ke lnu doporučila doplňky?
Moje kolekce se prodávají především v oděvních galeriích a obchodech, kde vám vhodné doplňky sami nabídnou. Mají velký výběr šperků z polodrahokamů, skla, hedvábí, smaltu od přední českých výtvarníků.

Nosíte sama oblečení ze svých kolekcí?
Většina mého šatníku jsou věci, které prodávám. Dost často se mi stane, že pro sebe vyvzoruji nějaký kousek", vezmu si ho na sebe a okolí kladně reaguje. Pak na něm postavím celou kolekci.

Co připravujete na příště. Zůstanete věrná lnu, nebo sáhnete pro změnu po jiném materiálu?
Určitě i pro příští letní sezony počítám především se lnem. I když letos jsem zůstala věrná mé oblíbené černobílé, mám připravené krásné barevné kombinace, na které se do budoucna těším.

Nebráním se ale ani jiným, hlavně přírodním materiálům. Hedvábí, bavlně a v zimě především vlněným tkaninám.

Kdo jsou vaše nejčastější zákaznice?
Klientela je opravdu široká. Od studentek, přes architektky až po právničky. Výjimkou nejsou ani nevěsty. Takže většinou kreativní ženy, které mají svůj styl.

Jak se vám líbí lněná kolekce Ivy Šimandlové?
Vybrala byste si něco?
Nosíte lněné oblečení?
Nebo jsme vás nepřesvědčili a len byste do svého šatníku nepustila? 

Reklama