Vypravte se na skok do Koreje. Pražské Náprstkovo muzeum nabízí výstavu Korejské tradice až do 24. září a představuje předměty korejské sbírky Náprstkova muzea, které dosud nebyly v takovém rozsahu vystaveny.

Sbírkové předměty pocházejí zejména z darů jak KLDR z 50. let 20. století, tak Korejské republiky z 90. let 20. století. Způsoby odívání, styl bydlení i vybavení domácnosti je zcela jiné, než známe z Evropy.


Misky na rýži i skříňky na sladkosti
 

Ukázky korejské keramiky a porcelánu reprezentují věci denní potřeby aristokratů, jakými jsou například skříňky na sladkosti či líčidla.

 

Porcelán a keramika z desátého až čtrnáctého století má zelenomodrou polevu, která měla napodobovat nefrit či jadeit. Můžete si prohlédnout různé nádoby, například misky na rýži, což je hlavní korejský pokrm.

Základní chody korejského hlavního jídla se skládají z vařené rýže a polévky, dušených příloh, nakládaného zelí a další zeleniny a sojové omáčky kandžang.


Oděvy z konopí či hedvábí
 

Zajímavé je podívat se také do oblasti korejského odívání. Náprstkovo muzeum pečuje asi o 250 součástí oděvů, obuvi a doplňků. /soutěž: text(17)/Pro výstavu byly figuríny oblečeny do svátečního i všedního oděvu.

 

Obyčejné oděvy pro muže se skládaly z kalhot padži a haleny čogori. V zimě nosili Korejci teplé oděvy, jako například vatované kalhoty a svrchníky turumagi. Pro léto se šily lehké oděvy a nosily se v jedné vrstvě. Pro bohatší vrstvy byly šaty vyrobené z hedvábí, chudší lidé měli měli v oblibě oděvy z konopí.

Na svatbu si nevěsta v Koreji oblékala šaty se žlutou halenkou čogori, červenou sukní čchima a převážně černou svatební korunkou čokturi. Dnes se pořádají buď svatby ve stylu západního světa, nebo tradiční.   

 

Nejvíce mě asi zaujaly korejské boty na zvláštním podpatku. Neumím si ale představit chůzi na těchto dámských dřevácích z 50. let 20. století. Takové boty se nosily na pole skoro během celého roku. Vysokou obuv si v Koreji pořizovali lidé až na zimní měsíce.


Vše nízké a při zemi
 

Výstava Korejské tradice seznamuje návštěvníky také s prostředím, ve kterém Korejci žili. Všechno zařízení bylo velmi nízké a rozmístěné kolem postele, tedy spíše matrace, na níž se spalo. Důležitý byl paraván, který chránil před větrem.

V Koreji se žilo na zemi, a proto je všude po domě celkově velmi nízký nábytek. Vytápění bylo povětšinou podlahové s využitím horkého kouře.

 

Pokud navštívíte Koreu prostřednictvím Náprstkova muzea, můžete si prohlédnout také sošku bohyně milosrdenství Kwan-um, ve tvaru tzv. zamyšleného bódhisattvy, která je datována do 17. století.

Nechybí ani přehlídka korejských papírových masek pro předvádění tradičních lidových her. Těch má Náprstkovo muzeum dvacet dva.   

 

Poznejte korejské tradice...

Náprstkovo muzeum (Betlémské náměstí 1, Praha 1) je otevřeno denně od 10 do 18 hodin. Zavřeno je jen v pondělí. První pátek v měsíci je vždy vstup zdarma do celého objektu.  

Reklama