barevna-domacnost-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Většina z nás si asi barvy do interiéru volí tak nějak pocitově. Ten, kdo nemá rád žlutou si jistě nebude vymalovávat pokoj na žluto, aby tím dosáhl požadované energie, kterou tato barva oplývá. Určitá znalost vlastností jednotlivých barev by ale mohla být do značné míry užitečná. Některé barvy totiž působí stimulačně, zatímco jiné nás uklidňují. Je tedy velký rozdíl, zdali si vymalujeme ložnici, která je určena především ke spánku, nabuzovací červenou nebo ji ponecháme relaxačně bílou.

Schválně se nad tím někdy u vás doma zamyslete. Jakou emoci pociťujete, když vstoupíte do místnosti? Jste najednou plní klidu, cítíte se plní energie, anebo vás dokonce přepadá agrese? Tomuto jevu se říká psychologie barev.

V interiérovém designu se barevná psychologie využívá jako prostředek k vytvoření specifické nálady a atmosféry. Výzkum teorie barev připsal každé barvě definované emoce. Bral přitom v úvahu také další faktory, jako je sytost, odstín a tón.

Teorie barev není nic vymyšleného, jak si někteří z vás možná mohou myslet. Přišel s ní už Johann Wolfgang Goethe (a stejným tématem se zabýval ještě před ním Isaac Newton). I když není považována ani tak za teorii, jako spíše za fenomenologii. Teorií barev se samozřejmě nezabývá pouze interiérový design, ale uplatňuje se také v malířství, fotografii, reklamě, módě, …

barvy-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

A jaké mají tedy jednotlivé barvy vlastnosti?

Červená

Červená je barvou síly, smyslnosti a vitality. Správný odstín může zvýšit hladinu vaší energie a tím vás povzbudit. Při výběru této barvy je ale třeba držet se trochu na pozoru. Na někoho totiž tato barva může působit tak, že v něm vyvolá stres či dokonce agresi. Neměla by to být dominantní barva ve vaší domácnosti.

Žlutá

Žlutá je barva sluneční energie, dodá vám pocit štěstí a optimismu. Navíc má tu funkci, že rozjasní malý a tmavý prostor. Ale pozor – nesprávný odstín žluté už tak sluníčkově nepůsobí. Vybledlá žlutá může způsobit pocit neklidu a matná žlutá zase žárlivost či nemoc.

Modrá

Modrá barva je takový šprt mezi barvami. Podporuje inteligenci, vyrovnanost a loajalitu. Zároveň vás dokáže uklidnit. Skvěle se hodí pro větší plochy, ale také do dětských pokojíků, pracoven či kuchyní.

Zelená

Zelená je v interiéru velmi oblíbená. Je spojením žluté s modrou a evokuje přírodu. Tím pádem dodává pocit růstu, svěžesti a vitality. Mnoha lidem zároveň dodává pocit bezpečí.

Fialová

Fialová oživí vaši místnost, díky čemuž se budete cítit vesele, zároveň ale dokáže zažehnout vášeň.  

Oranžová

Oranžová plodí kreativitu a dodává energii. Stejně jako žlutá podporuje pocit veselosti a hodí se především do kuchyní a koupelen.

Černá

Černá dokáže působit dokonale elegantně a sofistikovaně, pokud se s ní správně zachází. Velké černé plochy mohou naopak působit morbidně a z vašeho domu udělat hororové doupě.

Barvy s přídavkem černé - např. světle šedá nabude zemitějšího tónu.

Bílá

Bílá je nejčastější barvou stropu, ale nemusíte se ji vyhýbat ani jinde. Rozumí si se všemi barvami. S černou působí klasicky. Je symbolem dobra a čistoty.

Na odstínech záleží

Pokud ke smyslné sytě fialové přidáme bílou, získáme poklidnou levandulovou. Obecně veškeré pastelové barvy působí poklidným a vintage dojmem. Svou úlohu dobře zastanou v dětských pokojích. 

 detsky-pokoj-pastel-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Zdroj info: stoneside.com, novinky.cz, autorka článku, wikipedie.cz