hu1.jpg
Foto: Shutterstock

„Skoro si nepamatuju na momenty, kdy by mě mamka pohladila, objala nebo mi dala pusu. Takové projevy náklonnosti se u nás doma vůbec nenosily. Mamka tvrdě pracovala, aby nás uživila a já jsem trávila hodně času u babičky, která byla akorát naštvaná, že si nemůže jít za vlastní zábavou,“
svěřuje se Aneta.

Absence fyzického kontaktu v podobě objetí a mazlení je špatná i pro dospělé, ale v dětském věku může mít fatální dopady na psychický i fyzický vývoj. Závěry psychologů a výzkumníků jsou v tomto ohledu více než jasné.

K tomu došla i Aneta spolu s psycholožkou, ke které začala chodit před rokem. V dospělosti má totiž mladá žena problémy s navazováním vztahů, s intimitou a vyjadřováním emocí. „Kořeny toho všeho jsou asi v dětství, kdy se mi nedostávalo dost lásky a fyzického kontaktu třeba v podobě objímání. Jsem ráda, že jsem se po letech odhodlala najít pomoc a psycholožka mi hodně pomáhá,“ tvrdí. 

Vědecky podložené důvody, proč děti často objímat

Už od okamžiku, kdy se člověk narodí, je fyzický kontakt a objímání nesmírně důležité pro optimální vývoj nervového systému a mozku. Mozek častěji mazlených dětí může být rozvinutější, což má vliv na inteligenci i schopnost empatie.

Objímání má na dítě uklidňující účinky. Zpomaluje totiž uvolňování stresového hormonu kortizolu a uvolňuje svaly. Někteří rodiče používají metodu pevného objetí v situaci, kdy jejich potomek prochází záchvatem vzteku.

Zatímco tvorba stresového hormonu je během objímání potlačována, ve větší míře je produkován oxytocin přezdívaný jako hormon lásky. Je spojený se zlepšováním spánku, snižováním krevního tlaku a zlepšováním celkového kardiovaskulárního zdraví.
hu2.jpg
Foto: Shutterstock

Podle Association for Psychological Science má fyzický kontakt i v podobě jednoduchého dotyku uklidňující účinky. Dokáže redukovat úzkost, tlumit strach a dodat odvahu. To se týká nejen dětí, ale samozřejmě i dospělých.

Mazlení rodičů a dětí se věnovala u studie zveřejněná v roce 2017 v Journal of Development and Psychopathology. Přišla se zjištěním, že více mazlené děti dosahovaly lepších výsledků v oblasti fyzického i duševního zdraví.

Výzkumníci z Carnegie Mellon University zase spojili objímání také s posílením imunitního systému.

Objímání samozřejmě také posiluje pouto mezi rodičem a dítětem.

Zdroje: Journal Development and Psychopathology, Carnegie Mellon University, Association for Psychological Science

Čtěte také: 

Reklama