Přímo fascinující objev učinila ve svých sbírkách olomoucká Vědecká knihovna. Při třídění jejich fondů našli dokonale zachovaný námořní atlas starý rovných 444 let! Jeho autorem je Jaume Olives, člen prominentní rodiny katalánských kartografů.

Cena atlasu, který se v nepříliš vhodných podmínkách dochoval do dnešních dnů v naprosto neporušeném stavu a s barvami živými tak, jako by je jejich autor na stránky nanesl před týdnem a ne před bezmála půl tisíciletím, je nevyčíslitelná.

Atlas ležel v knihovně bez povšimnutí celých 76 let. Právě tehdy totiž o atlasu vznikla jediná německy psaná studie, která však zapadla podobně jako vzácný unikát, který na svých stránkách zachycuje nejen skutečné pevniny, ale také bájné ostrovy, o kterých se věřilo, že skutečně existují.

Olomoucká Vědecká knihovna je z nálezu tak nadšena, že připraví jeho zvláštní vydání, které bude k dispozici široké veřejnosti. O významu nálezu hovoří i fakt, že od autora atlasu se do dnešních dnů dochovalo pouhých šest kusů námořních map. Olomouc se tedy zařadila mezi takové instituce jako je Španělské námořní muzeum v Barceloně nebo Národní knihovna ve Florencii.

O tom, jak se vzácná práce dostala do olomoucké knihovny, budou zřejmě panovat pochyby navždy, protože i když se dá přibližně určit, jakými cestami se atlas ubíral, podrobnosti nelze přes roušku času prohlédnout.

Bible z 15. století

Další vzácný archivářský objev byl učiněn v Jičíně, kde byla minulý týden objevena asi polovina tzv. Pražské Bible. Té je evidováno na celém světě pouhých 47 výtisků.

Jičínský exemplář byl skryt v nové vazbě z poloviny 19. století, která vzácnou knihu pomohla ochránit. Výtisk sloužil zejména kněžím, jak dokazují dochované marginálie (poznámky) na okrajích Bible.

Vzácný tisk byl uložen do trezoru a veřejnosti bude zpřístupněn na jediný den 2. června tohoto roku.

Obří krakatice od Antarktidy

O obřích krakaticích panovalo až donedávna přesvědčení, že se jedná o polomytického tvora, o kterém se vědci přeli, zda může být skutečně tak veliký, jak tvrdí legendy. Čas od času byly na břeh sice vyplaveny zbytky obrovského hlavonožce, z nichž se dala určit jeho obludná velikost, ale nikdy se nepodařilo chytit či ulovit obří krakatici přímo.

Předpokládá se, že krakatice, jeden z nejtajemnějších mořských tvorů, žije ve velkých hloubkách a jejími přirozenými nepřáteli jsou vorvani (těm jsou přisuzovány znetvořené mrtvoly krakatic vyplavených na pobřeží, stejně jako jsou krakaticím přičítány hluboké šrámy na tělech obřích kytovců). Na volném moři ji ale ještě nikdo nespatřil. Až do teď.

Novozélandská loď se vydala k pobřeží Antarktidy lovit ledovku patagonskou do míst, kam se zahnat hlad vydala i Mesonychoteuthis hamiltoni, jak se nazývá krakatice latinsky. Bohužel se hlavonožec pokusil sežrat ledovku, která se již chytila na háček rybářské lodi, a tak se obří krakatice vážící více než 450 kg dostala na dohled lodi. Rybáři s ní zápasili více než dvě hodiny, ale nakonec hlubokomořského dravce přemohli a v dokonalém stavu zakonzervovali.

To se stalo na přelomu roku, ale posádka se s úlovkem vrátila do civilizace až minulý týden, kdy připravila obrovskou událost celému vědeckému světu – krakatice je vůbec poprvé dokonale zachovaná a připravena ke zkoumání.

Tento exemplář obří olihně měří přes deset metrů, ale předpokládá se, že zcela vyvinutí jedinci mohou mít i čtrnáct metrů. Velmi staré zprávy hovoří i o olihních mnohem větších (klidně i přes 25 metrů), ale ty jsou neprůkazné.

zdroj: Aktuálně.cz

Reklama