kudy z nudyNový ročník soutěže Ceny Kudy z nudy právě startuje. I letos vám přinášíme spoustu novinek a tipů na výlety ze všech regionů České republiky. Obáváte se, že byste se v tak pestré nabídce ztratili? Nechte se inspirovat našimi tipy! S dětmi vyrazte za Rumcajsem nebo do DinoParku, užijte si romantiky v pivních lázních a nechte se šokovat unikátními exponáty v barokní lékárně U Bílého jednorožce v Klatovech.

Praha nabízí daleko více než jen tradiční turistické cíle. Věděli jste například, že se na střeše obchodního centra Galerie Harfa můžete potkat s dinosaury? V DinoParku stanete tváří v tvář vyhynulým ještěrům a atmosféru tajemných druhohor si vychutnáte také díky věrným zvukovým a světelným efektům.

Na zámek v Mělníku se nemusíte vypravit jen za sbírkami rodiny Lobkowiczů, mlsné jazýčky jistě neodolají zámecké cukrárně ve stylu Ludvíka XIV, s bohatou nabídkou dortů vlastní výroby, čokoládových pralinek i kávy. Pravou aristokratickou atmosféru dotváří klavírista, který zde vystupuje každou neděli. Pokud před sladkým pokušením dáváte přednost vinné révě, nenechte si ujít prohlídku rozsáhlého zámeckého sklepení s ochutnávkou.

Novinkou letošní sezóny se v Českém Krumlově stalo Hradní muzeum, které vás zavede do dob pánů z Krumlova, Rožmberků a dalších významných šlechticů, kteří v průběhu staletí ve městě sídlili. K vidění tu jsou obrazy šlechticů, důležité listiny, ale také kuriozity, jakým je například pohřební praporec Jana Kristiána z Eggenbergu. V kinematografu potom můžete zhlédnout filmy z počátku 20. století. V neposlední řadě vás určitě okouzlí dosud neznámé výhledy na Český Krumlov.

kudy z nudyIdeálním výletním cílem jsou Klatovy, kde otevřeli nově zrekonstruovanou unikátní barokní lékárnu U Bílého jednorožce, která zde byla v provozu už roku 1639. V expozici vás překvapí rozličné lékárenské přísady, například sušená kozlí krev, račí očka, prášek z jeleních parohů nebo tři metry dlouhá tasemnice v lihu, kterou lékaři vyjmuli z teprve dvouleté holčičky. Další zastávkou ve městě karafiátů může být 81 metrů vysoká Černá věž, odkud se vám otevře pohled nejen na město, ale i na překrásné panorama Šumavy.

Když do Plzně, tak do pivovaru - zatímco návštěva nitra Plzeňského Prazdroje je už nějakou dobu samozřejmostí, v případě jejího mladšího bratříčka to donedávna možné nebylo. V září 2010, kdy zde byla otevřena nová prohlídková trasa, se brány pivovaru Gambrinus poprvé otevřely veřejnosti. Exkurze vám dovolí nahlédnout do provozu pivovaru, představí vám suroviny, tradiční postupy a nejmodernější technologie, které stojí za nejoblíbenějším českým pivem.

Na západě Čech bude neobvyklým zážitkem návštěva rozsáhlého Geoparku Egeria. Součástí geoparku o rozloze 2500 čtverečních kilometrů je takzvaný oherský prolom, propadlina, která je geologicky nejaktivnější oblastí Českého masivu. Geologickou rozmanitost území dokládají ložiska hnědého uhlí, keramických surovin, rud a drahých kovů, vzácné nerosty i minerální prameny.

Novou atrakcí letošní sezóny se stal Litoměřický hrad, který milovníkům vína nabízí moderní expozici historie vinařství na Litoměřicku, kterou provází hologram císaře Karla IV. promítaný na sklo. Klenotem hradu je kompletně opravená gotická kaple se zachovalou klenbou. Nechybí ani degustační prostory spojené s prezentací pěstování a výroby vína v Čechách.

Do sítě moderních horských středisek přibyl od zimní sezóny 2010/2011 Obří sud Javorník v Jeřmanicích. V areálu najdete nejdelší bobovou dráhu v Libereckém kraji a čtyřsedačkovou lanovou dráhu, která vás dopraví na vrchol Javorníku, kde se nachází mnoho turistických, cyklistických a krosových tras.

Kdo by neznal loupežníka Rumcajse výtvarníka Radka Pilaře! Navštívit jeho svět můžete, kde jinde než v Jičíně, v jedinečné expozici s interaktivními modely pohádkových motivů, které lze pomocí důmyslných mechanismů uvádět do pohybu.

kudy z nudyZajímáte se o technické památky? Pak rozhodně neopomeňte navštívit evropskou raritu, Berlovu vápenku, která zpracovávala vápenec již před 150 lety. V jejích prostorách bylo otevřeno muzeum plné zajímavých exponátů a informací. Obrovské kusy vápence se do vápenky z lomu dostávaly v devadesáti vozech po pětikilometrové lanové dráze.

Patříte-li k milovníkům koní a platí pro vás, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu, vypravte se do jízdárny Litoboř, která nabízí výuku jízdy na koni pro začátečníky i pokročilé jezdce. Pro ty, kteří si netroufnou do sedla, je připravena možnost výletů v kočáře.

Také v Třebíči je mnoho nového - od letošního února bylo v židovské čtvrti otevřeno nové Židovské muzeum. Nachází se zde expozice židovského bydlení, unikátní židovský obchod, historický vstup na ženskou galerii synagogy a moderní přednáškové prostory.

Zrekonstruovaný Mincmistrovský sklep v Brně láká návštěvníky do prostor tajemného a spletitého sklepení. Samotný historický sklep původního domu mincmistrů se nachází v pravé horní části Dominikánského náměstí a jeho klenba leží pouhých 60 centimetrů pod dlažbou náměstí. Sklep ve své době sloužil královskému mincmistrovi jako sklad surovin a nových mincí před jejich vpuštěním do oběhu.

Nezapomenutelným zážitkem pro milovníky wellnessu bude léčebná kúra v Olomouckých pivních lázních, která je pro vás připravena ve dřevěných vanách, má mnoho uvolňujících a blahodárných účinků na tělo i duši a je připravena z pravého černého piva obohaceného o pivní kvasnice.

Oblíbeným turistickým cílem je krásný zámek Hradec nad Moravicí, který nabízí dva prohlídkové okruhy bílým i červeným zámkem. Přírodně-krajinářský park, který zámek obklopuje je svou rozlohou největší v Moravskoslezském kraji. Během léta se na zámku koná řada kulturních akcí, jakými jsou večerní kostýmované prohlídky (2. 7. a 3. 9.), hudební festival Moravské hrady či divadelní představení Nabucco (6. 8.).

Vybírejte během léta nejlepší turistickou nabídku Česka a vyhrajte!

kudy z nudyPomozte nám najít nejlepší českou turistickou aktivitu roku 2011 prezentovanou na portále Kudy z nudy a získejte zajímavé ceny pro správné cestovatele. Do hlasování v soutěži Ceny Kudy z nudy 2011 se může zapojit každý, kdo rád podniká výlety po Česku. Připraveny jsou skvělé ceny, které určitě přijdou vhod při dalším poznávání a cestování - 17 terénních koloběžek pro vylosované a 20 párů nordicwalkingových holí pro každého 1000. hlasujícího a spousta dalších cen.

Do soutěže se zapojte ZDE

Reklama