Znojmo letos prožívá výjimečný rok. A takový chce nabídnout i turistům. V letošním roce si připomíná 790. výročí založení královského města Přemyslem Otakarem I., Znojemskem od 1. dubna brázdí Vinobus – největší novinka pro turisty na celé jižní Moravě a září patří největšímu svátku vína u nás – Znojemskému historickému vinobraní.

Oslavy 790. výročí využívá město ke komunikaci výjimečnosti Znojma, k posílení hrdosti občanů na místo, ve kterém žijí, a pro mimoznojemské také jako pozvánku k jeho návštěvě.

znoj7

„Základní myšlenkou oslav je vytvoření seriálu 12 tradičních i nových akcí, které nám během 12 měsíců postupně připomenou 12 století, která formovala tvář města Znojma,“ říká na úvod místostarosta Znojma Jan Grois. Oslavy začaly v lednu nahlédnutím do 9. století, tedy do doby, kdy se na Znojemsku zakládaly první vinice. U té příležitosti vznikla speciální edice vín. A v oslavách město postupuje dál. „Květen symbolizuje 13. století tedy jedno z nejvýznamnějších období v historii Znojma -  období jeho povýšení na královské město. Na tento měsíc proto máme připravenou akci pro děti, kde se mohou stát králem a královnou. Na červen připravujeme Pivní slavnosti v duchu oslav 790. výročí, neboť ve 14. století, které na červen připadá, vařil ve Znojmě pivo proslulý sládek Hostan,“ dodává Grois.

zn

„V červenci pořádáme extrémní závod ve výběhu na radniční věž, v 15. století totiž tato dnešní dominanta města vznikla. Na závod Znojmo Extreme 790 se může přihlásit každý, soutěžíme v týmech. Oproti jiným závodům ve výběhu do schodů je ten znojemský výjimečný z několika pohledů. Vybíhá se na téměř 600 let starou věž. Na závodníky čekají různé druhy schodů – klasické, točité či dřevěné; snížené podhledy, prach i zhoršená viditelnost. Otestujeme tak nejen adrenalin sportovců, ale také jejich šikovnost a obratnost,“ doplňuje Grois. Srpen patří Slavnostem okurek a symbolicky 16. století, kdy se ve Znojmě začaly okurky pěstovat. A takto bude speciální kalendář akcí pokračovat až do prosince.

znoj4

Oslavy výročí cílí i na podporu cestovního ruchu. „V loňském roce jsme Znojmo prezentovali jako město mnoha tváří – jako město historické, vinařské, město s krásnou okolní přírodou, město s vyžitím pro cyklisty či město unikátní labyrintem podzemních chodeb. V letošním roce chceme tímto směrem pokračovat, jen se více zaměřujeme právě na výjimečnost historického a královského města Znojma,“ doplňuje František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

Více informací na www.znojmo790.cz.

Vinobus VOC Znojmo

Vinobus, vinařský turistický autobus VOC Znojmo, který okolí města brázdí od 1. dubna má za cíl rozšířit nabídku pro turisty na jižní Moravě, resp. na Znojemsku. Díky němu mohou návštěvníci jednoduše zavítat ze samotného centra Znojma do různých sklepů a místních vinařství, aniž by museli řešit, jak se dopraví tam a zpět.

bu

„Vinobus je po Informačním centru VOC Znojmo ve Vlkově věži dalším projektem, skrze který bychom chtěli vinařskou turistiku v našem regionu opět něčím oživit,“ dodává František Koudela, který je zároveň předsedou VOC Znojmo. Vinobus s kapacitou 32 míst jezdí po dvou trasách od středu Znojma, přesněji od Vlkovy věže, Informačního centra VOC Znojmo, až po vinařské obce. Součástí Vinobusu je nosič na 20 kol, neboť trasa Vinobusu je propojená s cyklostezkami. Kromě předem stanovené trasy bude možné si pro větší skupiny Vinobus objednat i zvlášť. „Cesta Vinobusem má být opravdovým zážitkem, rozhodně nemá jít jen o to dopravit se z jednoho místa na druhé. Každý cestující obdrží katalog Vinobusu, kde jsou i tipy na výlety do okolí a navíc dostane i památeční jízdenku,“ dodává Koudela.

bu2

Ve Vinobusu jezdí s cestujícími proškolený průvodce, který přímo na cestě vypráví nejen zajímavosti o místech, kterými projíždějí, ale informuje také o nadcházejících vinařských akcích ve Znojmě a dalších obcích.  Zaručeno je také to, že na každé zastávce drží minimálně jedno vinařství „pohotovost“, i když otevřených jich bývá zpravidla více. „Naším cílem je dovézt návštěvníky přímo tam, kde se víno produkuje – na vinice, do vinného sklepa a i za samotnými vinaři,“ uzavírá Koudela.

Více informací na www.vocznojmo.cz.

bus7

Znojemské historické vinobraní 2016

vino4Znojemské historické vinobraní je největší akcí svého druhu  v naší republice. Na návštěvníky čeká třídenní multižánrový program na deseti scénách, výborné znojemské víno a burčák, velkolepý historický průvod s králem Janem Lucemburským v podání herce a znojemského rodáka Mirka Hraběte, rytířské turnaje a mnoho dalšího. Kdo chce zažít jedinečnou oslavu vína a historie, ať si do kalendáře zapíše datum 16. – 18. září

O vinobraní budou otevřeny desítky mázhauzů, návštěvníci se budou moci zastavit nejen na hlavních scénách, kde se mohou těšit na hvězdná jména, jako jsou Divokej Bill, Jelen, Katapult, Škwor nebo Marta Jandová, ale mohou zavítat i na Vinný trh, do uličky chudiny, k rotundě sv. Kateřiny nebo do prostoru na Káře, který je věnován alternativní hudbě. Novinkou letošního vinobraní budou mimo jiné i odpočinkové zóny v ulicích.

vino6Více informací. www.znojemskevinobrani.cz

Reklama