5aeac77b32eefobrazek.png
Nebude to trvat dlouho a dostaví se vám pocit, že tohle historické město budete chtít poznávat znovu a znovu. A že máte co. Vzhled měšťanských domů a poklidná atmosféra romantických uliček dodávají místu kouzlo, které vás zaujme hned při první procházce. Ta by rozhodně měla směřovat i ke dvěma národním kulturním památkám, Louckému klášteru a Rotundě sv. Kateřiny. Historické centrum města se může hrdě pyšnit jeho zachovalým hradebním pásem. Na letošní sezónu je připravena nová prohlídková trasa hradebního opevnění, která nabídne pestrou ochutnávku obranných věží a neobjevených výhledů na město.
5aeac7705de6aobrazek.png

Krása města však nezůstává pouze mezi zachovalými hradbami. Znojmo totiž tvoří pomyslnou bránu do Národního parku Podyjí, takže do nedotčené přírody to má návštěvník doslova pár kroků. Skvěle značené turistické i cyklistické stezky vás pak provedou mezi vinicemi i bohatým lesním porostem a Znojmo si tak můžete vychutnat z různých pohledů. Milovníky vodních sportů potěší klidnější proud řeky Dyje, který je vhodný pro rodiny s dětmi, či pro úplně začátečníky.

Málokdo tuší, že se ve Znojmě může po takovém výletu osvěžit místním pivem. V roce 2015 se pod značkou Znojemské pivo vrátila jeho tradiční výroba přímo do prostor původního pivovaru. Na těchto místech, v předhradí znojemského hradu, lze navštívit i Expozici pivovarnictví s původní varnou z roku 1930. Pestrá nabídka Znojemského piva, která poskytuje možnost každý měsíc ochutnat jinou specialitu, tak jistě uspokojí chuťové pohárky i toho největšího znalce.
5aeac785e3301obrazek.png

A jak je to s těmi slavnými znojemskými okurkami? Ty jsou ve Znojmě doma více než 400 let. I přesto, že na Znojemsku nejsou pěstovány v takové míře jako kdysi, tradiční výroba této pochoutky zůstává v rukách místních drobných pěstitelů. Ti se svými výrobky každoročně pochlubí na srpnových Slavnostech okurek.

Po bohatém kulturním létě přichází oblíbená doba sklízení vína a s tím i největší svátek vína u nás, Znojemské historické vinobraní. I když je tato událost nejnavštěvovanější akcí v roce, za oblíbeným nápojem bohů se dá cestovat celoročně. K putování za všudypřítomnými vinicemi a sklípky lze využít Vinobus, který vás zaveze z centra Znojma přímo k vinařům z přilehlých vesnic. K ochutnání se nabízí pro Znojmo typická vína, kterými jsou Sauvignon, Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský. Právě tyto odrůdy spadají do prvního apelačního systému v České republice VOC Znojmo, který označuje vína podle místa jejich původu.
5aeac79277e2bobrazek.png

Pakliže máte chuť vyjet do Znojma za kulturou, pestrý program je zde zaručen během celého roku. Co takhle si zajít v létě do divadla, když všude jinde jsou divadelní prázdniny? Přijeďte v srpnu na festival Znojmo žije divadlem! Máte rádi dobré pivo a kvalitní muziku? Pak musíte přijet na červnové Pivní slavnosti. Velké oblibě se těší také Znojemské Velikonoce, Májové slavnosti, či Znojemský Advent.

Znojmo má svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout a láká na různorodost chutí, ze kterých si každý vybere tu, která mu nejvíce lahodí. Skloubení historie s panenskou přírodou a dobrým jídlem a pitím vytváří zážitky, které si vychutnáte všemi smysly.

Reklama