Píše se rok 2001 a skupina stavařů pilně pracuje na rekonstrukci podlahy starého domu v táborské Svatošově ulici. Najednou uslyší cinknutí a pod jejich rukama se rozsype na dva tisíce stříbrných mincí. Právě objevili část Táborského pokladu.

Chystáte-li se navštívit husitské město Tábor, určitě byste neměli vynechat unikátní expozici v budově renesanční sladovny v areálu bývalého táborského hradu Kotnov. Nenecháte-li se odradit prostředím hotelového komplexu a projdete bývalým hradním nádvořím až úplně dozadu, čeká na vás nejvýznamnější mincovní nález z jagellonského období, jaký kdy byl na našem území objeven.

poklad

Pokladničky v podlaze

6. listopadu 2001 byl při generální rekonstrukci domu číslo popisné 308 ve Svatošově ulici objeven v podlaze domu zakopaný hliněný džbánek plný různě hodnotných stříbrných mincí. Následující den pak k němu přibyl ještě druhý, takže se celková hmotnost pokladu vyšplhala na neuvěřitelných 7,5 kilogramů. Historikové vyčíslili jeho hodnotu na 46 kop grošů, za což by se tehdy dal zakoupit i menší pivovar.

pokladpoklad

Komu peníze patřily?

Vzhledem k dataci nejmladší mince na rok 1525 je pravděpodobné, že byl majitelem pokladu významný táborský měšťan a rychtář Mikuláš Vlaský ze Sionu. Ten totiž obýval dům až do obrovského požáru, který právě roku 1525 dům zcela zničil a na několik staletí pohřbil i vzácné mince. Jak ovšem rychtář k takovým penězům přišel, zůstane asi navždy záhadou. Objevují se však teorie, že se jednalo o úplatky za drobné (ne úplně zákonné) protislužby.

Falza v rychtářově pokladně

Asi nejzajímavějším objevem v celém Táborském pokladu je několik měděných mincí, které byly dodatečně postříbřeny. Jedná se totiž o dobové falzifikáty, které mají dnes, poněkud paradoxně, historicky vyšší hodnotu než stříbrné originály.

Jak se žilo ve středověku

kamna

Druhá část expozice se pak věnuje dalším archeologickým nálezů, které mapují život obyvatel jednoho domu v průběhu několika staletí. Můžete tak nahlédnout do tehdejšího způsobu stolování, seznámit se s předměty denní potřeby, jako jsou hřebeny i keramické či skleněné nádoby. Na závěr můžete navštívit dům čp. 308 na přelomu 16. a 17. stol. kdy zde bydlel městský písař Václav Churáňka.

poklad

  • Kde? V renesanční sladovně bývalého hradu Kotnov v Táboře (vstup přes dvůr Hotelu Dvořák)
  • Kdy? květen–září: denně 9.00–12.00 a 13.00–17.00; říjen–duben: pondělí–sobota 10.00–12.00 a 13.00–16.00
  • Za kolik? Dospělí 20 Kč, děti od 6 do 15 let, studenti do 26 let, senioři a ZTP 10 Kč, děti do 6 let a ZTP/P i jeho průvodce zdarma

Zdroje:
http://www.taborcz.eu/expozice-taborsky-poklad/os-1572
http://www.turistika.cz/mista/tabor-expozice-taborsky-poklad
http://www.pametni-mince.cz/katalog-medaili/mince-zajimavosti/233-taborsky-poklad

Reklama