Sílu cestování už kdysi objevil majitel cestovní kanceláře Radynacestu.cz Martin Šimek, když před víc jak deseti lety svou cestovku zakládal: „Vždy jsme vášnivě věřili v sílu cestování. V to, že pravidelné výpravy za novými prožitky lidem prospívají po všech stránkách,“ říká a odkazuje tak nejen na své osobní zkušenosti, ale i na fakta vycházející ze studií: „Průzkumy dokazují, že cestovatelé jsou ve srovnání s necestovateli nejen šťastnější, ale cestování také zvyšuje kreativitu, přispívá k lepšímu sebepoznání a utužuje vztahy s přáteli a v rodině,“ vyjmenovává. 

645cfc228dddfblobid0.jpg
„Člověk, který cestuje s touhou dozvědět se, směřuje přes všechny dálky hlavně k sobě samému.“ —  Jan Werich, český herec, dramatik a spisovatel

Nechte působit hormon štěstí

Cestování nás dělá šťastnějšími, protože nás vytrhává z každodenní rutiny. Studie Cornellovy univerzity odhalila, že lidé dokonce pociťují přímý nárůst štěstí už při samotném plánování cesty. Čekání na zážitky má pro nás větší váhu než hmotné zboží. Už po třech dnech dovolené se pak cítíme méně úzkostní, odpočatější a máme o poznání lepší náladu. 

Odbourat stres, zbavit se úzkosti

Jedním z mnoha přínosů cestování je, že snižuje úroveň stresu a úzkosti. Specialistka zájezdů do Španělska CK Radynacestu.cz Renata Němcová to potvrzuje: „Na cestách se jednoduše neřeší… Je to čas jen pro vás.“  Výzkumníci zjistili, že i krátká dovolená v délce 3 dnů přináší okamžité pozitivní účinky, zotavení z napětí a pohodu. A co je víc – její příznivý vliv trvá až 45 dní po návratu domů! Důležité je zkrátka odpoutat se od chronického stresu každodenního života, abyste resetovali svou mysl.

Nové impulzy, lepší život

Když cestujeme, vždy, ať už ve větší, nebo v menší míře, překračujeme svou komfortní zónu. Při každé návštěvě nového inspirativního místa poznáváme nové lidi, jídla, kulturu, jazyky či tradice dané země. 
Síla poznání pak významným způsobem ovlivňuje náš další život. Nové zkušenosti navíc můžeme sdílet se svými přáteli, rodinou nebo kolegy, a tak je minimálně o smysluplné konverzační téma postaráno. 

Zdravý jako rybička 

Pravidelné cestování snižuje riziko infarktu a zlepšuje mozkové funkce. Jednoduše se dá říci, že když cestujete, děláte tak něco pro své zdraví, aniž byste polkli jediný vitamín. Globální studie asociací cestovního ruchu zjistila, že ženy, které cestují na dovolenou alespoň 2x ročně, vykazují výrazně nižší riziko infarktu než ty, které cestují přibližně 1x za šest let. U mužů, kteří nejezdí každoročně na dovolenou, je riziko úmrtí vyšší dokonce o 20 %! A to už není zanedbatelné číslo. „Cestování jednoznačně pozitivně ovlivňuje naši fyzickou i psychickou kondici, paměť a v neposlední řadě přináší inspiraci,“ dodává Šimek. 

Nastartujte kreativitu

Jste umělcem, spisovatelem, fotografem, šéfkuchařem, designérem, reklamním manažerem či vývojářem a potýkáte se s nedostatkem dalších originálních nápadů? Cestování vám může pomoci! Zahraniční zkušenosti pomáhají znovu nastartovat naši kreativitu, rozvíjet hloubku a integrovanost myšlení, schopnost vytvářet hluboké souvislosti mezi různými formami.

Kdo se stane cestovatelem, už není stejným člověkem, jakým býval. Má jiný přístup ke světu, a díky tomu otevřenější a flexibilnější mysl. Informace přijímá a vstřebává, aniž by je s předsudky odmítal nebo se jim bránil, a dokáže se vymanit ze zakořeněných návyků. Konečným důsledkem větší otevřenosti a flexibility je, že cestovatelé se stávají kreativnějšími, protože jsou schopni přemýšlet hlouběji a komplexněji. Znalost dalších kultur a nabrané zkušenosti jsou navíc bonusem i v pracovním životě. 

Díky cestování jsme tvořivější, umíme lépe řešit neobvyklé situace. V tomhle všem nás totiž cestování proškolí. Navíc jsme o poznání zdatnější v navazování nových kontaktů. Samozřejmě platí, že čím častěji cestujeme, tím lépe, ale to si každý dovolit nemůže. Mnohem důležitější je proto snažit se navštívená místa pochopit.
Porozumět zvykům místních, zkoušet nové věci, které byste jinde zkusit nemohli. 

645cfc2b99282obrazek.jpg
Cestování je příležitost, jak vyzkoušet věci, kterých jste se dosud báli. Třeba let balonem ve Španělsku. 


Vrátili jste se někdy z cest a cítili se jinak? 

Ano? To je úplně v pořádku. Máme to všichni stejně. Jsme odpočatí, plní dojmů z právě prožitých chvil, setkání s novými lidmi, netradičními chutěmi a vůněmi. Cítíme se být cestovateli, toužíme sílit už napořád. „Vystoupili jsme totiž ze smyčky, v níž se ve svém každodenním životě pohybujeme. Na cestách nahlédneme na sebe a svůj způsob života z jiného úhlu,“ líčí Martin Šimek s tím, že prostřednictvím zájezdů jeho cestovní kanceláře lidem dokazuje, že skutečné cestování člověka posiluje, obohacuje a prospívá mu po všech stránkách.

„Vracet se domů z cest je zvláštní pocit. Vše vypadá, voní a působí stejně. Jediné, co se změnilo, jsi ty sám.“ —  Francis Scott Fitzgerald, americký spisovatel

Všechno je v hlavě

Co se děje v našem mozku, že na nás cestování může mít takový vliv? Tímto tématem se zabývá psycholog Adam Galinsky z Columbia Business School, který publikoval několik studií zaměřených na vztah mezi psychikou a cestováním.

Zjistil tak například, že cestování mění náš přístup ke světu, díky čemuž je naše mysl otevřenější a flexibilnější. Otevřenost nám umožní vstřebávat a přijímat nové informace, aniž bychom je odmítali nebo se jim bránili, a flexibilita nám umožní vymanit se ze zakořeněných návyků v myšlení – můžeme snadněji měnit perspektivy. 

Konečným důsledkem této větší otevřenosti a flexibility je, že se lidé stávají kreativnější, protože jsou schopni přemýšlet hlouběji a komplexněji, záleží ale na tom, jaká je hloubka vašeho cestovatelského prožitku a jaká je jeho šíře. To ovlivňuje, jak dobře nové zkušenosti pak začleníte do vašeho nového vnímání světa.


645cfc7137b6dobrazek.jpg
Jsou věci, které vás za rohem nečekají a je třeba si pro ně zajet na Srí Lanku. 

Pomáhá nám růst

Co výzkumy odhalily o hmatatelných přínosech cestování? Nedávná studie na studentech MBA ukázala, že větší míra poznávání jiných kultur má konkrétní účinky – zvyšuje tvořivost a schopnost řešit neobvyklé situace. To v konečném důsledku vede například k lepším profesním výsledkům.
Studie také ukázala, že pokud jsou lidé schopni začlenit do své vlastní identity více nových zkušeností a kultur, tak se častěji stávají podnikateli nebo rychleji povyšují v zaměstnání. Cestování v podstatě vyžaduje interakci s novými lidmi, což nám pomáhá být zdatnější v navazování většího počtu sociálních kontaktů.

„Investice do cestování je investice do sebe.“ —  Matthew Karsten, americký cestovatel a dobrodruh

Vytěžit cestu na maximum

Dvoutýdenní dovolená. Jen si to představte. Spousta z nás si to ale skutečně může pouze představit, protože je mnoho důvodů, které hovoří proti dlouhým cestám, ať už je to zaměstnání, nebo děti či finance. Delší cestování má samozřejmě tendenci mít silnější účinek. Ale je to proto, že čím déle jste ponořeni do jiného prostředí, tím je pravděpodobnější, že tyto psychologické účinky ve vás zakoření. Klíčem k tomu, abyste mohli těžit ze síly cestování, je ale to, abyste po skončení cesty přijali aspekty těchto jiných pohledů na svět a začlenili je do své osobnosti. 

Návštěva většího počtu zemí nemusí nutně znamenat silnější dlouhodobý dopad – záleží na tom, do jaké míry se člověk ponoří do jiné kultury. V ideálním světě by cestovatel měl mít co nejsilnější hloubku a šířku (mnoho navštívených zemí s pohlcujícími prožitky v každé z nich). Ale pozor, zážitky obvykle nemají na člověka velký vliv, pokud o nich pak není schopen přemýšlet.

645cfc5da796ablobid0.jpg
Nejen vidět, ale i pochopit jiné kultury je důležité pro nás samotné. 

Nos na zážitky

Jaké druhy cestovatelských zážitků jsou nejpřínosnější? Vaše cestovatelské prožitky vám pomohou stát se vyzrálejšími a kreativnějšími. A pokud si vyberete ty správné prožitky, pomůže vám to stát se osobností, kterou si přejete být. 

Proto cestujte nyní, protože právě současné zkušenosti mají vliv na to, kým budete v životě dál. „Cestování nás formuje, je v něm skrytá síla, udává nám nový směr a mění náš život,“ uzavírá Jitka Bajtková, šéfredaktorka magazínu Inspirace na cestu CK Radynacestu.cz

Cestovatelé téhle ostravské cestovky poznali sílu skrytou v cestování, jezdí si pro ni dál a nebojí se o to podělit. „Každý cestovatelský příběh je pro nás inspirací a výzvou, proto jsme oslovili cestovatele, aby nám ty své posílali a pomohli nám tak ukázat, že síla zážitků je skutečným životním motorem,“ říká Martin Šimek, který vytvořil speciální podstránku Síla cestování s úmyslem dát lidem prostor, aby pomocí svých příspěvků a fotografií z míst, která jim změnila život, ukázali ostatním, jak pozitivní může takový nový impulz z cest být. 

A jak vám cestování změnilo život? O své příběhy se můžete podělit na stránce cestovky www.radynacestu.cz/silacestovani/ a vyhrát v soutěži stylové cestovatelské ceny nebo postoupit přímo do finále, ve kterém jde o voucher na zájezd v hodnotě 20 000 Kč.

TEXT: Jitka Bajtková, FOTO: Radynacestu.cz, Shutterstcok.com