shutterstock-698445478.jpg

Foto: Shutterstock

Tajemství levandule se ukrývá uvnitř květu. Levandulová silice má léčivé vlastnosti. Blahodárně působí na nervovou soustavu, podporuje trávení a uvolňuje napětí a plynatost. Levandule navíc také hojí a je přírodním antibiotikem.

Pokud máte problémy se spánkem, zkuste levanduli. Éterický olej z levandule je účinným prostředkem ke zlepšení kvality spánku. Stačí pár kapek nakapat před spaním na polštář.

Existuje spousta výzkumů, které naznačují, že levandule má také pozitivní účinky na náladu, stres, úzkost a depresi. Některé ženy na ni nedají dopustit během premenstruačního syndromu.

Mohlo by se vám líbit: Recept na levandulový sirup

shutterstock-1342223135.jpg

Foto: Shutterstock

Éterické oleje mají i dermatologické využití, včetně levandule. Pokud vás trápí akné, ekzémy nebo záněty kůže, může aplikace levandulového oleje na postiženou oblast hrát významnou roli při jejich léčbě. Antioxidační aktivita levandule může také přispět k hojení ran. Před používáním levandule se však nezapomeňte poradit se svým dermatologem, abyste se ujistili, že se snese s léky, které užíváte.

Někteří lidé při léčbě akutní nebo chronické bolesti sáhnou po lécích proti bolesti. Než se vydáte tradiční cestou, která vám pomůže zmírnit bolest, vyzkoušejte aromaterapii s 2% levandulovým éterickým olejem, který se zředí vodou. Jedna studie zjistila, že je levandule účinným lékem na pooperační bolesti. Levandule se také používá k úlevě od bolesti hlavy, při bolesti zubů a vředů.

Čtěte také: Omamná fialová bylinka. Levandule se hodí proti slimákům i do dezertů

shutterstock-668133529.jpg

Foto: Shutterstock

Levandule také obsahuje polysacharidy. Studie publikovaná v časopise Phytotherapy Research uvádí, že rostliny, které je obsahují, jsou účinné při léčbě zánětlivých onemocnění, kam patří například artritida nebo revmatismus.

Některé studie naznačují, že konzumace levandule ve formě čaje může pomoci při zažívacích potížích, jako je zvracení, nevolnost, plynatost a podrážděný žaludek.

Lze ji také použít k prevenci vypadávání vlasů. Výzkum z roku 1998 ukazuje, že levandule může podporovat růst vlasů až o 44 procent po 7 měsících léčby. Studie publikovaná v časopise Journal of Medical Microbiology zase zjistila, že levandulový olej může být také účinný v boji proti mykotickým infekcím.

Modlo by vás zajímat: Provence v Brdech. Příběh Levandulového údolí ze středočeské Chodouně

Untitled-collacsscge.jpg

BIO Andělské kapky s BIO Levandulí Chodouňskou (1689 Kč), BIO levandulový sypaný čaj z BIO Levandule Chodouňské(178 Kč), Purity Vision BIO Levanduová voda (189 Kč)
Foto: Se souhlasem Levandulové údolí Chodouň, Biooo


 
Zdroj: Levandulové údolí Chodouň, Medical News Today, Journal of Medical Microbiology, Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, Phytotherapy Research, Life Sciences. Every Day Health