Braniborsko

Patříte k milovníkům přírody a koupání, baví vás jízda na in-linech nebo v létě rádi poznáváte krajinu ze sedla svého kola? I kdybyste si v duchu odpověděli kladně jen na jedinou z těchto otázek, bude to stačit k tomu, abyste si Braniborsko přímo zamilovali. Právě tady, nedaleko od českých hranic, totiž prožijete dovolenou přesně podle svého gusta.

Braniborsko

Pokud vás láká dovolená v zahraničí a chcete objevit další fajnové místo na světě, ale odmítáte kvůli tomu absolvovat nekonečně dlouhou cestu autem nebo snad dokonce letadlem, věřte, že právě Braniborsko je pro vaši letní dovolenou jako stvořené. Vydejte se do městečka Lübbenau a odtud podnikněte romantickou plavbu po řece Spréva až do okouzlujícího skanzenu Lehde. Spolu s rodinou, přítelem nebo s partou kamarádů si užijte vodních radovánek v Tropical Islands – aquaparku s největším uzavřeným tropickým deštným lesem v Německu, který vznikl v bývalé továrně na vzducholodě. Na kolečkových bruslích si zajezděte ve Fläming Skate středisku a nakonec si nenechte ujít ani poznávání Lužické jezerní krajiny na pomezí Braniborska a Saska (přibližně 150 kilometrů jižně od Berlína a 60 kilometrů severně od Drážďan), ve které stojí za to podniknout hned několik cyklovýletů po stezkách okolo zdejších jezer. Ale pěkně po pořádku...

Lodičkou po Zelených Benátkách

Braniborsko

Toužíte-li po romantice ve dvou nebo pakliže hledáte tip na pěkný výlet s dětmi, vydejte se do městečka Lübbenau Braniborskonedaleko českých hranic. Ve Velkém Sprévském přístavu, kterému se dokonce přezdívá Zelené Benátky, můžete nasednout spolu s dalšími návštěvníky do dřevěné pramice a nechat se od převozníka vést po malebné řece Sprévě. Po necelé hodince plavby loďkou pak doplujete až k bráně skanzenu Lehde, který také stojí za návštěvu. Chlebem a solí vás v něm přivítá selka a povypráví vám o životě na přelomu 19. a 20. století. Při jejím výkladu se ale rozhodně nebudou nudit ani děti. Naštěstí tu totiž nemusejí jen nečinně přihlížet a naslouchat, ale naopak si tu můžou spoustu věcí rovnou i sami vyzkoušet. Například? Jak se dřív pralo na valše, jak se tlouklo máslo, nosily se dřeváky, dojila se kráva... I ty největší rebely a zlobidla tady proto minimálně na chvíli dobře zabavíte a budou ve svém živlu.

Braniborsko

Den v tropickém ráji

Braniborsko

Pokud milujete koupání nebo máte děti, které by ve vodě nejraději trávily celé prázdniny, určitě si nenechte ujít návštěvu vyhlášeného Tropical Islands. Původní továrna na vzducholodě je dnes dětem i mnohým dospělým dobře známá jako největší aquapark v Německu s nejvyšším tobogánem (nástupní místo ve 27 metrech) a největším uzavřeným tropickým pralesem v Německu, kde vám budou společnost dělat nejen skluzavky do vody, obří tobogány, vířivky i luxusní wellness, ale také několik pelikánů, japonských koi kaprů, vodních želev, papoušků, hadů a pavouků (naštěstí zavřených v teráriích…) a bohatá tropická vegetace. Mimochodem: pokud si tu navíc dopřejete oběd nebo večeři v některé ze zdejších asijských restaurací, poměrně snadno můžete zapomenout na fakt, že jste „pouze“ v Německu a ne na opravdu luxusní exotické dovolené.

Pohodová jízda na in-linech

Braniborsko

Lákají vás kolečkové brusle, ale v Čechách si na ně netroufáte? V Německu máte ideální příležitost obout se do Braniborskonich, a to doslova. Ve Fläming Skate středisku na vás čeká několik dobře značených stezek, které jsou pro začátky s in-line bruslením přímo ideální. Brusle si tady můžete i zapůjčit, vzít si do kapsy mapku zdejších stezek a po rovince si to na upravené asfaltce brázdit tak dlouho, dokud vám síly budou stačit. Nejdelší trasa tu má téměř 100 km, ale nebojte se, jsou tu samozřejmě i kratší, okolo 10 km. A pokud zjistíte, že jste se podcenili a 10 km na vás bylo málo? Můžete si dát tutéž trasu třeba několikrát dokola. Přímo u stezky je navíc celkem prima restaurace s velkou zahrádkou. Stavte se tu posilnit v mezičase svého in-line tréninku nebo až po sportu za odměnu. Objednejte si třeba výborného candáta s bramborem a zeleninou nebo alespoň skleničku točeného vyhlazeného Radlera, který vám bude po sportu chutnat dvojnásobně.

 

Kolem lužických jezer na kole

Braniborsko

BraniborskoPokud ještě sportu ani koleček nemáte dost, můžete se třeba hned další den přesunout do oblasti Lužických jezer a vyšvihnout se pro změnu do sedla horského kola. Na celodenní cyklovýlet si ale do batůžku nezapomeňte přibalit plavky. Dobře značené asfaltové cyklostezky totiž vedou přímo okolo jezer, jejichž přilehlé písčité pláže a čistá voda vás za pěkného počasí zcela jistě zlákají k vykoupání. A příležitostí tu bude opravdu požehnaně… „Zaplavením bývalých povrchových dolů tady totiž vznikla působivá jezerní krajina s více než dvaceti umělými jezery. V nejbližších letech se navíc počítá s propojením deseti z nich splavnými kanály,“ popisuje Jana Hájíčková, tisková mluvčí CK Neckermann – cestovní kanceláře, s níž se můžete právě do Braniborska a konkrétně i do oblasti těchto Lužických jezer vydat třeba právě letos o prázdninách.

Braniborsko

Přečtěte si i další naše cestovatelské zážitky: