Prý je to baladické a keltské místo Francie. A je to také oblast, do níž rád jezdíval Jan Zrzavý, kde spatříte menhiry nebo se můžete vydat po stopách krále Artuše. Vydejte se sem na výlet i vy a nebudete rozhodně litovat.

brittanyBretaň leží v západní části Francie a turisté se sem sjíždějí hned z několika důvodů – vysoké útesy, dokonalý příliv a odliv, dlouhé a pozvolné pláže, majáky, ráj pro romantiky i milovníky historie. A možností, kam se tu vydat, je tolik a tolik.

Tady jsou na tipy, kam se rozhodně vyplatí vyrazit:

Pohádková městečka Vitré a Guerche

Vitré je malé bretaňské městečko, které se do vás pustí s plnou vehemencí. Křivolaké hrázděné hospůdky, úzké uličky s barevnými domky, vše se někam kácí, na náměstí spatříte kostel Notre Dame, místo kamenné klenby nad hlavní lodí je loď obrácená dnem vzhůru, levné, rychlé a tolik bretaňské. Střed města vypadá jako stavebnice z různě šišatých a barevných domečků, nad nimi se pyšně vypíná kamenný hrad, mohutný a majestátný.

Gwitreg

V nedaleké Guerche zase můžete obdivovat dřevěná podloubí na ospalém náměstíčku a pokračovat za kulturou mnohem starší. „Obrovitý dolmen sestavený z mnohatunových kamenů do podoby pohřební komory je tak stavebně nepochopitelný, že takový zázrak byl přisouzen nadpřirozeným schopnostem křehkých víl, které ty balvany nanosily ve svých závojích. Však se to celé jmenuje Roches aux fées! Dokonce zde můžete spatřit čarodějův hrob, místo květin sem obdivovatelé dodnes kladou klacíky a šišky a ve Vivianině fontáně Věčného mládí si můžete smočit ruce,“ popisuje tuto úžasnou oblast průvodce Jan Flégl.

Přístav jménem Brest

Brest je jedním z nejdůležitějších přístavů ve Francii. Během druhé světové války bylo město vybombardováno a dodnes si zde pozůstatky z této doby můžete prohlédnout, stejně jako pozůstatky německých ponorkových základen nebo trosky zámku z 11. století.

Brest

Město hradeb St. Malo

Toto velké bretaňské město se pyšní obdivuhodným historickým centrem, které je obehnané hradbami zvanými Intra Muros a je velkým lákadlem mnoha turistů. Mohutné hradby ve městě vznikly zejména z důvodu válčení v této oblasti. Druhá světová válka se na St. Malo podepsala nejvíce, a tak bylo město znovu vystaveno v 50. letech minulého století.

brittany

Je-li odliv, můžete se suchou nohou dostat na ostrůvek Grand Be, kde leží hrob spisovatele Chateaubrianda. Ale pozor na něj. Nestihnete-li se totiž vrátit, musíte na ostrově počkat do dalšího odlivu.

Zajímavostí tohoto města je místní hrdina Robert Surcouf, který zde má sochu a stal se místní legendou. Proč? Pirátské řemeslo nebylo legální ani před dvě stě lety, ale když nějaký Francouz přepadne a ukradne desítky britských plavidel, to mu jistě před jeho krajany nedodává pocitu zahanbení. Za své činy získal hned několik ocenění.

Menhirové pole Carnac

Menhir

Podle legendy jsou řady menhirů obrazem zkamenělých římských legionářů, kteří tak byli potrestáni za vstup na cizí území. Tyto stojící kameny lze považovat za nejvýznamnější prehistorické naleziště v Evropě pocházející z doby dávno před pyramidami v Egyptě. Menhiry postavené do záhadných linií a kruhů (kromlechů) byly postaveny odhadem mezi roky 5500–3500 před Kristem. Stáří „staveb“ je dodnes předmětem dohadů, stejně jako jejich účel. Na poměrně malé vzdálenosti jsou tisíce těchto kamenů poskládány ve čtyřech velkých skupinách Le Ménec, Kermario, Kerlescan a Le Petit Ménec. Menhirová pole jsou oplocená a volně přístupná jsou pouze ovcím spásajícím trávu mezi nimi. Turisté k menhirům mohou jen ve skupinách s průvodcem za příslušný poplatek.

brittany

A kam dál?

  • Farní dvory - komplet kamenného kostela, márnice, brány smrti a kalvárie (kříž obsypaný kamennými postavičkami, je jich až 250). Mezi nejkrásnější se řadí dvory Pleyben, Guimilliau, St Thegonec
  • Point du Raz - nejzápadnější místo Francie, vyrazte sem kvůli majáku a obdivuhodným skaliskům
  • Belle ile - ostrov na jihu, světová sardinková firma „Belleiloise“ s 250 000 korespondenčními klienty
  • Pont Aven - vesnice, do které se uchýlil Paul Gaugin (namaloval zde svůj slavný obraz Žlutý Kristus)
  • Pevnost La Latte - mohutný hrad na břehu kanálu La Manche, kulisa pro historické filmy
  • Vannes - hlavní město „galetek“ - palačinek z pohankové mouky na nespočet způsobů
  • Dinan - nejkrásnější bretaňské město nad řekou Rance
  • Locronan - nejbretanštější vesnice složená z kamene a hortenzií

Také si přečtěte: