Karlštejn, Pražský hrad, zámek Lednice či Hluboká. Tam většinou směřují školní výlety z celé naší země, a proto si jejich názvy uchováme v paměti po celý život. Ostatní památky musíme povětšinou tzv. objevit. Bývají mimo hlavní „turistické tahy“ a nabízejí kolikrát nejen unikátní skvosty,  ale také opravdu poklidnou kouzelnou atmosféru.
 
Dnes vám nabízíme dva tipy pro vaše podzimní toulky a věříme, že si zamilujete stejně jako my.

Zámek Lysice

Skvostné a bohatě zařízené interiéry, jež představují životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic. Od června do září je také možnost navštívit ojedinělou zámeckou zahradu s promenádní kolonádou. Nejen děti jistě na první pohled poznají, že se zde natáčela mimo jiné oblíbená pohádka O pokladech.
Lysice
Mezi návštěvníky jsou také populární křesílka, jež si „zahrála“ v oscarovém filmu Amadeus.
Lysice
Nechybí samozřejmě bohaté sbírky, jež potěší i mužské oko.
Lysice
Právě na podzim si zámeckou zahradu skutečně vychutnáte.
Lysice
Do diáře: 13. až 14. října - Dýňobraní

Podzimní a dýňová výzdoba zámeckých interiérů I. návštěvnického okruhu, na vnitřním nádvoří tematický minitrh, dílnička pro děti, výstava dýní.

Nové Hrady

Na každou romantickou duši musí zapůsobit už první pohled na hrad stojící na vysokém ostrohu. Zvlášť menší děti budou nadšené z dobrodružného vzezření, jež i díky hlubokému příkopu objekt nabízí.
Nové Hrady
V působivých interiérech se mimo jiné nachází nejrozsáhlejší portrétní galerie Buquoyského rodu v Čechách, soubor nábytku z pozůstalosti novohradského lékárníka z počátku dvacátého století a mnoho dalších zajímavostí.
Nové Hrady
Nové Hrady

Na hradě se pravidelně koná řada kulturních akcí. Jejich plán najdete na stránkách objektu v rubrice AKCE. Pozor: Neplést se zámkem Nové Hrady ve východních Čechách.

Tip navíc: Před prohlídkou hradu si nenechte ujít kávu a něco sladkého v Kavárně Kousek, jež se nachází doslova „před branami“.

foto: Petr Macák

Přečtěte si také