V maďarském lázeňském městečku Hévíz si vedle mezinárodní kuchyně můžete vychutnat nejen výše zmíněné, ale rádi vám naservírují i typické salámy, mletá masa, zvěřinu, sladkovodní ryby a nejrůznější polévky. To vše, pokud budete mít zájem, doplní i lahodným vínem z místních egregyských vinic.
5f6c8487655d9obrazek.png
Maďarská kuchyně se vyznačuje nejen kaloricky bohatými jídly, kdy využívá především vepřové a často i telecí maso, ale těšit se můžete i na sladkovodní ryby, jako je kapr, sumec, nebo candát. Ze zeleniny se nejvíce k vaření používají rajčata, papriky a brambory. Typickým kořením je mletá paprika, buď sladká, nebo pálivá, která dává jídlu charakteristickou chuť i lákavou červenou barvu. Často se používá i zakysaná smetana. Z pečiva je oblíbený bílý chléb. Pokrmy se připravují zpravidla na sádle. Maďarsko je totiž domovem plemene prasat mangalica, jehož sádlo neškodí zdraví.

Mezi polévkami můžete v Hévíz zkusit újházy tyúkhúsleves (slepičí vývar s nudlemi), halászlé (rybí polévka), jókai bableves (fazolová polévka), nebo gulyás (polévka z masa a papriky) či skutečnou specialitu – hideg meggyleves, studenou višňovou polévku. Z předkrmů určitě stojí za zmínku ostrá klobása čabajka, uherský salám, libamájpástétom neboli paštika z husích jater či tlačenka disznósajt. Z hlavních jídel se můžete těšit na perkelt, což je dušené maso s paprikou, které je na rozdíl od gulyáse zahuštěné moukou, tokáň představující pikantní směs masa a zeleniny, hortobágyi palacsinta neboli palačinku plněnou masem a zapečenou, erdélyi rakott káposzta - kysané zelí zapečené s masem, rýží a smetanou, nebo fatányéros aneb prkýnko s různými druhy grilovaného masa. Z místních desertů pak stojí za to ochutnat somlói galuska, pohár tvořený buchtou nakrájenou na kousky a šlehačkou, gundel palacsinta, palačinku plněnou ořechy a politou čokoládou či krémeš, listové těsto plněné vanilkovým krémem.
5f6c849eb48a2obrazek.png
Vinařská tradice v Egregyi
V Egregyi, která je součástí maďarského lázeňského městečka Hévíz, má vinařství tradici již od římských dob, kdy zde pěstování vinné révy zdomácnělo. Nejrozšířenějšími odrůdami vína jsou ryzlink vlašský, rulandské šedé a müller-thurgau, najdete zde však také veltlín zelený i muškáty. Egregyské vinice byly v roce 1998 uznány za kvalitní vinařskou oblast a zde produkovaným vínům byla přidělena značka Regionální balatonská vína. V březnu 2007 byla poprvé vyhlášena soutěž o titul Víno města Hévíz; od té doby se o tento titul soutěží každoročně. Do sklípků místních vinic se dostanete jednoduše pomocí malého vláčku nebo pěšky.

Reklama