Přišlo období léta, kdy se všichni cítí lépe, setkávají se s přáteli a rodinou a užívají si legraci na sluníčku. Průzkum, který realizovala začátkem roku 2005 společnost Chiquita, ukazuje, že jedním z nejčastějších prostředků pro zlepšení nálady je hezké, slunečné počasí. Proč tomu tak je? Chiquita se rozhodla zjistit, co přesně se skrývá za tímto letním pocitem.

 

Chiquita se zeptala psycholožky PhDr. Marty Boučkové, co nás v létě dokáže nabít. Poskytla velmi jasnou odpověď: “Nedávný vědecký výzkum prokázal, že když jsme v létě více vystaveni slunečnímu záření, stoupají hladiny serotoninu – hormonu, který má důležitý vliv na naši náladu. Existuje rovněž přímá vazba na stravování.“

Ing. Petr Havlíček, odborník na výživu potvrdil, že: „Konzumace sacharidů stimuluje produkci serotoninu. Potraviny, jako jsou např. banány, neobsahují pouze sacharidy, ale i tritofan, druh aminokyseliny (látka, ze které tělo staví proteiny), který tělo přemění na serotonin. Proto se o banánech tvrdí, že zlepšují náladu. Zdá se, že čím více času v létě strávíme venku, tím lépe. Je vědecky prokázáno, že vytrvalostní cvičení, odpočinek i veškeré další činnosti na slunci a čerstvém vzduchu rovněž zvyšují hladiny serotoninu.“

Kláru Doležalovou tato zjištění nepřekvapují: “Zdá se mi, že mi nic nezlepší náladu tak jako letní sluneční paprsky a chuť výborného tropického ovoce, ať už jsou to šťavnaté melouny, osvěžující ananasy anebo slaďoučké banány.”


Právě proto Vám nabízíme čtyři úplně nové recepty od Chiquity, které Vám i Vašim přátelům zaručeně přijdou vhod i v ty nejslunnější dny letošního léta. Toto letní ovocné osvěžení inspirované tropickou náladou skvěle polechtá Vaše chuťové buňky a umocní Vaši letní náladu.

Ať jsou sladké a hravé jako tropický ovocný salát Chiquita podávaný v „melounovém košíku“ nebo slanější a výživnější jako ovocný salát Chiquita s grilovaným kuřetem, budete ohromeni tím, jak velké množství kulinářských lahůdek lze vytvořit ze šťavnatých tropických plodů. Banány, manga, kiwi, melouny či papaje jsou skutečně „zdravou stravou“ – neobsahují žádný tuk, ale hodně minerálů, vitaminů a vlákniny.

Několik zajímavých údajů:

  • Jeden banán Chiquita obsahuje třikrát více draslíku než jablko a více než desetkrát tolik vitaminu B6 co hruška.
  • Jedno kiwi Chiquita má 45 kalorií a více vitaminu C než pomeranč. Dvě kiwi denně pokryjí potřebu vitaminu C u dospělé osoby a dodají téměř tolik vlákniny jako jedna porce cereálií. Tip: vybírejte kiwi, která jsou měkká na dotek podobně jako např. zralé avokádo či broskev.
  • Manga Chiquita jsou přirozeně sladká a šťavnatá a obsahují vitaminy A a C. Podobně jako jablka, manga mají rozličné tvary, velikosti a barvy, od sytě červené přes žlutou až po tmavě purpurovou a zelenou. Protože slupky manga mohou být různě zbarveny, zralost manga nelze posoudit dle jeho barvy.

Tip: Když koupíte nezralé mango, nechte je doma dojít. Mango nejlépe dozraje v blízkosti banánu nebo jablka, které vylučují etylén potřebný k dokončení procesu zrání. Zralé mango poznáte podle stop latexu u šťopky. Uvnitř je zralé mango podobné dužině broskve – je hutné, tmavě žluto-oranžové a „zatraceně dobré“.

Reklama