Česká krajina je nesmírně bohatá. Nejen rozmanitostí přírodních krás, ale i množstvím kulturních památek. To nenajdete snad nikde na světě. Bohužel si jich často nevážíme a necháme je zpustnout, vydrancovat, či upadnout v zapomnění.

Dnešní téma je tu od toho, abychom si některé z nich připomněly, daly ve známost a ukázaly krásy, které zůstávají skryty ve stínu známějších, slavnějších a navštěvovanějších míst.

Přitom stačí odbočit z hlavní silnice a objevíte skvosty, o kterých jste nevěděly, protože se o nich nikde nepíše a znají je jen místní obyvatelé.

Snad v každé vesnici najdete nějakou.  Ať už je to kaplička, kostelík, zámeček, statek či drobná boží muka u cest nebo uprostřed polí. Tyhle malé stavbičky mám obzvlášť ráda a vždycky si je fotím.

boží muka

Tohle nejsou boží muka v pravém slova smyslu, ale půvabné dílko místního řezbáře. Uvnitř je ukryta soška svatého Františka. Poblíž se nacházely dva malé (zřejmě psí) hrobečky s křížky vyřezanými ve stejném duchu.

(Toto místo jsme objevili úplně náhodou, když jsme se byli podívat na jinou zajímavou památku, kterou máte za úkol uhodnout v dnešní soutěži ZDE.)

Když jsem si toto místo fotila, sledovala mě bedlivě paní z blízkého domu a starala se, co tam dělám. Řekla jsem jí, že se jen dívám a obdivuji, což ji evidentně uklidnilo a možná i potěšilo. O místním kraji jsme si pak povídaly asi půl hodiny. Přidal se i její manžel, který zde vyrůstal, a vzpomínal na krásný mlýn, který byl za jeho dětství ozdobou údolí. Dnes už neexistuje, někdo ho zapálil a zbyly z něj jen ubohé trosky, které zmizely v náletové vegetaci. Škoda, mohla jsem mít další zážitek.

barbora

„Díky“ vandalům chátrá i tento půvabný kostelíček Svaté Barbory, který se nachází v obci Kročevily poblíž Březnice (okr. Příbram).

kostel

Dnes už je bohužel pro veřejnost uzavřen. Kvůli zlodějům a jejich častým nájezdům.

zamek

Dřevěný lovecký zámeček poblíž obce Vacíkov v tomtéž kraji měl větší štěstí. Vzala si ho do své péče lesní správa a je udržován i pro příští generace

zamek

V okolí je malý, ale krásný anglický park se vzrostlými pyramidovými smrky.

Baví mě takové památky objevovat, mapovat a posílat dál.

A vás, milé ženy-in? Věřím, že ano. Že nejste lhostejné k tomu, že drobné a méně známé památky nemilosrdně mizí z našich obcí a měst. Pomozte je znovuobjevit

Máte také ve svém okolí nějakou zajímavost, o které byste se rády zmínily? Je to kulturní památka, veřejnosti příliš neznámá? V jakém je stavu? Znáte jeho historii, nebo osud? Víte o nějaké památce, která už je v havarijním stavu a není jí pomoci? Napište nám o ní, dokud se dá ještě vidět. Pošlete nám fotky nebo tip namísto, které byste ostatním rády představily, aby neupadlo v zapomnění.

Na vaše příspěvky se jako vždy moc těším na adrese: redakce@zena-in.cz

Co vám můžu nabídnout za příspěvek?

Dnes je ve hře svěží toaletní voda značky Tezenis a k tomu nástěnný kalendář se zajímavými světovými stavbami současnosti jako bonus

cena

 

Reklama