Badatelé prováděli výzkum chování šimpanzů ze zoologické zahrady v anglickém Chesteru. „Zjistili jsme, že pohlazení nebo objetí po rvačce pomůže primátům snížit úroveň stresu. Toto chování naznačuje jistou míru vcítění," vysvětlila doktorka Orlaith Fraserová, která výzkum vedla.
Výzkumníci během půl druhého roku pozorovali celkem 22 šimpanzů. Šimpanzi jsou pro taková pozorování ideálními objekty, protože se často hádají. V polovině případů se napadený primát setkal ze strany některého dalšího jedince ze skupiny s utěšováním v podobě polibků, objetí, probírání srsti nebo hry. Utěšovaný jedinec se také mnohem rychleji vrátil ke svým obvyklým aktivitám.
Z toho lze usuzovat, že se fyzický kontakt setká s podobnými účinky také u lidí.
Máte to vyzkoušené?
Nový komentář
Komentáře
"V polovině případů se napadený primát setkal ze strany některého dalšího jedince ze skupiny s utěšováním v podobě polibků..." - ale to je oproti první větě trochu rozdíl, ne? Tady ho zřejmě neobjímá ten, se kterým se pohádal.
*daisy*: Bobo?
Jsem simpanzice
šimpanzi bonobo k tomu ještě nabízí sex
pocházím
Podle toho článku 100%ně pochápím z opice
Objetí? Spíš odjetí..a na hodně dlouho
Ne, tak, jak to popisují, si to nedovedu představit. Dotyčnému bych v tom momentě urazila ruce.
Mám. Pomáhá to
Evidentně nejsem šimpanz. Objetí ve mně nevyvolá ani klid, ani mír, ale leda tak přání odporné smrti pro toho ouchyla, co neumí komunikovat civilizovaně, z odstupu.