S trochou nadsázky by se dalo říct, že Helmut Newton znamená pro módní fotografii tolik, co je ho jmenovec Isaac pro fyziku.
Provokativním způsobem zachytil duši a tělo ženy. A jaké jsou vlastně ženy na jeho fotografiích? Atraktivní? Jistě, ale to pro něj není vůbec podstatné. Jeho hrdinky jsou součástí nějakého příběhu, který vás inspiruje nebo vámi otřese. Vysílá je ve spodním prádle do ulic, nechává je nahé vysedávat na veřejných prostranstvích, obléká je do provokativních obleků a vždycky je obouvá do střevíčků s vysokými jehlovými podpatky. Newton ukazuje ženu tajemnou, odvážnou a vyzývavou. Ženu, jejíž duše je pro muže zcela nepolapitelná.

Není to tak dávno, co byly jeho fotky považovány za provokativní až obscénní. Dnes už naštěstí konvence povolily a svět si konečně všímá jeho poselství. Dokumentují ženu konce druhého tisíciletí, ženu, která se raději ujímá vedení, než aby následovala. Ženu, která má vlastní cíle a sny a nezdráhá se je realizovat. Je svobodná ve všech svých rozhodnutích.

Newton sám svou práci rozděluje do tří kategorií: portréty, akty a módní fotografie, ale kde jsou mezi nimi hranice? Každý jeho portrét by mohl být módní fotkou a naopak. Před jeho objektivem stáli mnozí slavní jako Catherine Deneuve, Claudia Schiffer, Fay Dunaway a další.

Možná jste samy mohly vidět jeho díla in natura. V roce 2003 měl velkou výstavu i v Praze, která byla jen další štací odstartovanou v roce 2001 v Berlíně, odkud Helmut Newton pochází. Zde začal realizovat i svůj velký sen.
V šestnácti pracoval v ateliéru fotografky Yve, která velmi ovlivnila jeho tvorbu a pozdější rukopis. Počátkem druhé světové války uprchl před nacisty do Singapuru. Tam krátce pracoval jako zpravodajský fotograf, ale prý ho údajně pro neschopnost vyhodili. O dva roky později odjel do Austrálie, kde se oženil s herečkou June Browne, která se stala jeho nejbližší spolupracovnicí a kurátorkou jeho výstav.
V roce 1956 odchází do Londýna s kontraktem pro anglický Vogue v kapse.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V 60. letech přesídlí do Paříže a spolupracuje z francouzskou verzí tohoto věhlasného magazínu, ale jeho fotografie se objevují ve všech prestižních módních časopisech, včetně Elle.


V osmdesátých letech ho celosvětově proslavila série černobílých velkoformátových fotografií nazvané Big Nudes, Naked and Dressed, Domestic Nudes, zobrazující nahé stojící či kráčející ženy, k nimž Newton do kontrastu nafotil stejné modelky ve stejných kompozicích, ale oblečené.

Co dodat?
Helmut Newton tvrdí: „Fotograf nemá o své práci hovořit, nic vysvětlovat ani komentovat, má ji nechat promlouvat samu za sebe.“

Myslím, že se mu to daří, co říkáte, milé ženy-in?