uklid

Vánoce se blíží a možná začínáte uvažovat, jak to bude letos s velkým úklidem. Zase se do něho pustit sama, nebo si nadělit předčasný dárek pod stromeček a pozvat si úklidovou firmu?

Loni jsem to vyzkoušela a byla jsem nadšená. Byt se blýskal jako zrcadlo a já si při tom hověla v kanapi. Úklidová četa s sebou přivlekla velkou tašku plnou saponátů, uklízecích prostředků i masivní stroj na čištění koberců, takže jsem nemusela nic chystat ani shánět. Celou dobu, kdy jsem se dívala, jak tři ženské a jeden svalovec kmitají s hadry a košťaty, mě ale sužoval nepříjemný pocit provinilosti, že se flákám a práci házím na cizí. Chtěla jsem jim dokonce pomoct, ale všichni se mi vysmáli a zase mě vtlačili zpátky do křesla. Byla to ale muka. „Jsi líná! Vždyť si to přece můžeš udělat sama, ne?“ Stále mi našeptává vnitřní hlas. Nechápu ho, vždyť mě celé roky otravoval úplně jinou písničkou: „Jsi chudák! Pořád jen samá práce a nikdo ti nepomůže,“ omílal sobotu co sobotu, když její dobrou polovinu pobíhám s kýblem a vysavačem. Tak co vlastně chce? Evidentně jenom rýpat, prudit a kazit náladu. „Zmlkni už,“ zařvala jsem v duchu na něj a šla si SEDNOUT a pokecat si po telefonu s kámoškou.

Kolik stojí klidný víkend

„K nejčastějším zákazníkům patří solventnější domácnosti, kde je žena na mateřské dovolené, nebo rodiny podnikatelů, kteří tráví veškerý svůj čas v práci a na gruntování jim nezbývá čas,“ říká David Dalibába, majitel úklidové firmy D+D servis. Zkušenosti však mají i se staršími důchodci, kteří si své síly raději schovávají na zajímavější činnosti než je úklid. „V případě, že se člověk stane naším stálým klientem, to znamená podepíše smlouvu na nejméně tři hodiny úklidu týdně, platí za hodinu 130–150 korun. Vyšší hranice je především za žehlení,“ oznamuje majitel firmy. Z toho vyplývá, že běžný víkendový úklid bytu do 100 m2 vyjde zhruba na 400–600 korun, generální zásah do pořádku, který se dělá nejvíc před Vánoci a pak na jaře, kolem 3000 korun. V tom jsou ale i nepopulární úkony jako mytí oken a rámů, strojové čištění koberců, pastování parket, čištění čalounění, praní nebo mytí žaluzií, voskování nábytku... a tak dále.

uklid

S firmou přichází jistota

Každý zaměstnanec, než ho někdo pustí k vám do bytu, musí předložit výpis z trestního rejstříku, projít instruktáží jak zacházet s úklidovou technikou i na co používat jaké chemické přípravky. Nemusíte se tudíž bát, že se něco zničí nebo ztratí. Případné škody na majetku vám firma proplatí, ale něco podobného se stává zcela výjimečně.

Máte na to?

Jak si nechat pomoct od profi hospodyně, je jen na vás. Možností je rozhodně víc, než bylo uvedeno výše. Kdo nechce přeplácet firmu, může si najmout v agentuře jen jedinou osobu, se kterou si dohodne četnost návštěv i své požadavky. Taková hospodyně vás přijde v Praze kolem 100 korun na hodinu, mimo ni asi na 80. Záleží také na tom, zda si objednáte vaření, žehlení, praní nebo mytí oken, což bývá trochu dražší. Jestliže se ale bude jednat pouze o běžný týdenní úklid, který trvá zhruba 3 hodiny, neměli byste za něj utratit víc než 250–400 korun. Znásobte čtyřmi víkendy v měsíci a vidíte, že na uklízečku už má dnes skoro každý.

Uklízečku nikdy

Renata je moje dlouholetá kamarádka a je hrozně poctivá hospodyně. I když pracuje, její dům je její hrad a bytostně nesnáší, když se jí někdo vrtá ve věcech. Co kdyby se něco rozbilo, ztratilo? „Představa, že se mi někdo cizí hrabe po bytě, je nesnesitelná. Svůj byt považuji za intimní místo, které si udržuju sama a zvu do něj jen své přátele, kterým věřím. Cizí hospodyně by se třeba hrabala v prádle, v jídle nebo v policích, kde mám jen své osobní věci, které nikomu ukazovat nechci. Fuj, To se raději doma uštvu, než abych sem pustila někoho z ulice,“ vyhrkla na mě, když jsem si jí pochvalovala úklidovou firmu.

Kde hledat?

Všechny nabídky po celé republice najdete na www.uklidovefirmy.cz nebo www.firmy.cz, konkrétní poptávku zkuste poslat na www.aaapoptavka.cz

Jak jste na tom vy? Nechala byste si uklízet od hospodyně, nebo vás taková představa děsí? A nemáte už náhodou nějaké zkušenosti?