O tom, že nadváha a obezita nesvědčí srdci, už se celkem ví. Ale nově se ukazuje, že kila navíc dost výrazně zvyšují riziko vzniku rakoviny. Nebezpečný má být mimo jiné rychlý vzestup hmotnosti způsobený třeba tím, že člověk, který se dlouhodobě věnoval nějakému sportu, s tím třeba kvůli nedostatku času přestane, a během pár let přibere i dvacet kilo.

Vědci z amerického Texasu nyní zjistili, že prudký vzestup tělesné hmotnosti u mužů mezi 25 a 40 lety například zvyšuje riziko recidivy nádoru prostaty po jeho chirurgickém odstranění. Výsledky studie vědci uveřejnili v říjnovém čísle časopise Clinical Cancer Research, odkud jejich zprávu citoval zdravotnický server www.medicina.cz. Už nějaký čas se přitom soudí, že u žen zase obezita zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu.

Do zámořské studie bylo zahrnuto celkem 526 pacientů, kteří před čtyřmi a půl roky podstoupili chirurgickou léčbu nádoru prostaty. Vědci zjistili, že u 18 procent z nich byla zvýšena hladina specifického antigenu pro prostatu - tento krevní test se používá k monitorování rakoviny prostaty. V případě úspěšné léčby je tento antigen nedetekovatelný.

Výsledky studie ukázaly, že muži s nejvyšším rizikem recidivy nádoru prostaty přibrali na váze ve věku od 25 do 40 let za rok průměrně jeden a půl až dvě kila. Autorka studie, doktorka Sara S. Strom z texaské univerzity uvedla, že obezita způsobuje snížení hladiny testosteronu a zvýšení hladiny inzulinu. Oba tyto faktory ovlivňují vznik nádoru, ale vzájemný vztah obou těchto hormonů je extrémně komplexní a je třeba dalších studií pro jejich podrobné objasnění.

Mimochodem, rakovina prostaty patří mezi nádory, s nimiž si umí medicína dobře poradit, ovšem s jedinou zásadní podmínkou - je třeba přijít včas! Proto by měl každý muž po padesátce  - a v případě výskytu nějakého zhoubného onemocnění v rodině ještě dříve - navštívit urologa a nechat se preventivně vyšetřit právě kvůli riziku nádoru prostaty. Vyšetření se provádí přes konečník, nebo právě zmíněnými krevními testy.

Lékaři přitom dávno vědí, že málokterý muž se k lékaři na prevenci vydá sám od sebe, a proto apelují  na ženy: vystrašte  své partnery a pošlete je k nám na prohlídku. Můžete jim tak zachránit život.

 

   
Reklama