Stále více českých dětí trpí nadváhou nebo dokonce obezitou. Podle odhadů každé páté dítě do 12 let trpí nadváhou a každé desáté je obézní. U starších dětí se objevují i jedinci s váhou vyšší než 100 kilogramů. Jestliže se problémy s váhou u dětí neřeší, v dospělosti bude 80 % z nich také obézních.

Dětem s nadváhou přitom hrozí mnohé zdravotní komplikace. Řadí se mezi ně cukrovka, vysoký tlak, u děvčat předčasná puberta a u chlapců naopak opožděné pohlavní zrání.

Důležitým faktorem ve výživě dětí jsou stravovací návyky. Odborníci na stravování doporučují podávat dítěti pětkrát denně menší porce jídla a dostatek ovoce a zeleniny. Naopak je třeba vyhnout se sladkým nevýživným jídlům.

Nadváze dětí je možné předcházet i v případě, že k ní má genetické předpoklady, rozhodující jsou právě stravovací návyky. Ty jsou také dědičné, ale dají se změnit. Je ovšem potřeba začít s tím, co nejdříve.

Tento problém si už ve školství uvědomují a pravidly racionální výživy se už řídí řada školních jídelen.  

 

Myslíte, že by se mělo zdravě vařit ve všech školních jídelnách, nebo podle vás za obezitu dětí mohou především jejich rodiče?

Reklama