Všechny ženy mají stejný sen: mít dítě. Vůbec nezáleží na tom, zda je žena štíhlá nebo obézní. Rozdíl je ovšem v tom, že ženu štíhlou ani nenapadne, že by mohla mít s početím problémy. Pokud je ale má žena obézní, v první řadě by ji měla napadnout souvislost s její váhou.

Tělesná hmotnost a schopnost početí spolu teoreticky souvisejí. Když má žena výraznou nadváhu, dokáže plodu zabezpečit přísun energie, ale na druhou stranu je dítě ohroženo například rizikem cukrovky a matka dalším přibýváním na váze. Dalším extrémem je podváha, kdy tělo není dostatečně připraveno, aby vydrželo těhotenství a kojení a v době možného nedostatku energie by nebylo možno zabezpečit zdravý vývoj plodu. Z toho vyplývá, že když není hmotnost těla v normálu, brání se těhotenství.

Obezita je spojená s celou řadou nemocí, to je známo. Stejně tak je ale bohužel spojena s poruchami plodnosti.

 

Ovšem není obezita jako obezita, každou obézní ženu trápí něco jiného. Některá má velké břicho, jiná stehna nebo boky. Z hlediska neplodnosti je nejzávažnější obezita typu široký pas a relativně štíhlé boky.

 

U obézních žen se často vyskytuje inzulínová rezistence. Jedná se o sníženou citlivost tkání a jater a z toho pramenící vznik cukrovky druhého typu, vysokého krevního tlaku a dalších nemocí. V současné době je středem pozornosti jeden z následků rezistence: PCOS (syndrom polycystických vaječníků). V tomto případě je povrch vaječníků pokryt velkým množstvím cyst, které mohou být v důsledku příčinou neplodnosti. Kromě toho žena, která má takhle zasažené vaječníky, nepravidelně menstruuje, zvyšuje se jí výskyt ochlupení a hladiny mužských pohlavních hormonů. Léčba PCOS samozřejmě existuje – stačí snížit váhu.

 

Obezitou v České republice trpí asi 17 % žen. Vzhledem k tomu, že je obezita vlastně nemoc, tak je snižování váhy v tomto případě léčba, do které by každá žena měla pustit.

 

1.      V jakém případě se tělo brání těhotenství?

2.      U jakého typu obezity je riziko neplodnosti nejvyšší?

3.    Co je to PCOS?

 

 

Chcete-li se dozvědět výsledky kvízu a opravdu zhubnout, jděte na http://www.doformy.cz/kviz192

Soutěž:N

 

Reklama