V České republice bojuje v dnešní době 34 % obyvatel s nadváhou a 21 % s obezitou. Ve srovnání s tím by se mohlo 13 % obézní dětské populace zdát jako podružný problém. Dětská obezita však produkuje v 80 % chronicky obézní dospělé jedince se závažnými zdravotními komplikacemi, které vedou k vyšší nemocnosti a předčasnému úmrtí. Lidové pověry o tom, že dítě z obezity vyroste, jsou mylné. Bez změny stravovacích a pohybových návyků celé rodiny má obézní dítě jen malou šanci, že se přebytečných kil trvale zbaví.

žij zdrave

Trpí-li vaše dítě nadváhou a chcete-li pro jeho zdraví udělat maximum, přihlaste se DNES do rodinné reality show na ŽijZdravě.cz.

Statistika hovoří jasně

Hlavní zdroj dětské obezity v civilizovaném světě je životní styl celé rodiny. Na dítěti se odráží především veškeré nedostatky a neúspěchy rodinných režimových opatření, kdy energetický příjem výrazně převyšuje výdej. „Dítě v rodině nemá ekonomickou moc, nevydělává, nenakupuje a nevaří. Z domácího koše jen jí a tím uzavírá bludný kruh jezení a tloustnutí,“ říká MUDr. Zlatko Marinov, pediatr a odborník na dětskou obezitu z Fakultní nemocnice v Motole.

Nejlepší léčbou obezity je její prevence a včasná léčba. Již pokud má dítě 2 a více kilogramů nadváhy, plnější bříško nebo zvětšený podbradník, by se měl zodpovědný rodič zaměřit na úpravu životního stylu rodiny. V ideálním případě také vyhledat odbornou pomoc dětského lékaře.

žij zdrave

Je totiž jednoznačně lepší dnes vyřešit dvě kila nadváhy, než za dva roky nereálně léčit 20 kg, nutno říci zbytečné, obezity. A přitom stačí nepodceňovat základní fakta a doporučení ohledně výživy a pohybu, která mohou mít pro budoucnost velký význam. S těmi vás v průběhu reality show seznámí odborníci na zdravou výživu a pohyb pod vedením MUDr. Zlatko Marinova. Vybraní účastníci se s nimi budou pravidelně setkávat a své dojmy a úspěchy sdílet s ostatními rodinami s obdobným problémem na stránkách webu o zdravém životním stylu www.ZijZdrave.cz.

Koho hledáme?

žij zdrave

Do tříměsíční reality show hledáme rodinu s dítětem s nadváhou do 15 let, která má chuť navzájem si pomoci žít zdravější, delší a kvalitnější život. Je-li alespoň jeden člen vaší rodiny pojištěn u VZP, zaregistrujte se v Klubu ŽijZdravě.cz a do konce července pošlete svoji rodinnou fotografii a krátký motivační dopis na info@zijzdrave.cz. Reality show odstartuje v září a potrvá do konce listopadu. Vhodné uchazeče vybere MUDr. Zlatko Marinov. Záznamy vašeho rodinného snažení a úspěchů ve formě článků a videí pak budou inspirovat a motivovat další rodiny na webu ŽijZdravě.cz. Více informací najdete na  www.ZijZdrave.czv minulé reality show.

Reklama