Obezita, nekontrolovatelný hlad a přibírání na váze nemusí být podle nejnovějších studií amerických vědců pouze příčinou slabé vůle ve stravovacích návycích a nedostatku pohybu. Nové vědecké studie zkoumají vir, který může výraznou měrou přispívat k příbytku na váze.
Obezita je v současnosti považována za celosvětovou epidemii. V USA dokonce v posledních letech štíhlí lidé patří k menšině. Dva ze tří dospělých a každé třetí americké dítě mají podle nejnovějších průzkumů nadváhu nebo přímo bojují s obezitou. Ani Evropa však nezůstává pozadu a na první příčky největších tlouštíčků se úspěšně projedli také Češi. Není divu. Žijeme ve světě, kdy jsme téměř 24 hodin denně obklopeni jídlem. Manuální a fyzicky náročné práce se díky vyspělé technice zúžily na minimum a většinu populace nyní tvoří bílé límečky, které celý den doslova prosedí v kancelářích. Zdá se celkem logické, že lidé tloustnou. Jenže i tak mezi námi žijí jedinci, kteří i přes svůj líný životní styl zůstávají štíhlí. Nedrží diety a nijak se přitom netrápí hlady. Mohou za to geny? Kvalitnější metabolismus?
Eric Ravussin, vedoucí Divize biomedicínského centra v americkém státě Luisiana, který již léta zkoumá příčiny obezity, se svými kolegy nedávno došel k překvapivým výsledkům. Podle něj bychom se neměli ptát, proč lidé přibírají, ale proč se některým daří udržet váhu, přestože se jejich životní styl nijak neliší.
Virus podporuje tukové buňky
Američtí vědci nyní zkoumají asi 10 různých virů, které mohou podporovat tvorbu tuku, a přispívat tak k obezitě. Nejpodezřelejším je vir s názvem adenovirus 36. Ten již vědci testovali na kuřatech, myších a dalších laboratorních zvířatech. Ve všech případech zvířata začala přibírat čtyřikrát rychleji než ta, která virem infikovaná nebyla. Vědci zatím nemají povoleno virusem infikovat lidské jedince, ale podařilo se jim zjistit, že velkému procentu sledovaných obézních lidí chyběly v těle proti tomuto viru protilátky.
„To znamená, že u mnoha obézních se nákaza virem potvrdila,“ říká Eric Ravussin v rozhovoru pro americký vědecký časopis Nutrition Action, ale zároveň dodává: „Není potřeba se bát, že by šlo o něco jako je cholera. Přesto můžeme dnes s určitostí říci, že jsme byli poněkud naivní, když jsme příbytky na váze přisuzovali pouze stravě a nedostatku pohybu.“
Vědci zatím netuší, jakým způsobem se anderovirus 36 do těla přenáší, a nadále jej zkoumají.
Ravussin rovněž upozornil na neuvěřitelné účinky bakterie, která se nachází v lidských střevech. O výzkumu informovali vědci na evropském diabetickém kongresu v říjnu loňského roku. Bakterie se zkoumaly pomocí výkalů, které se v rámci výzkumu přenesly z jednoho pacienta do druhého (například zamícháním malého vzorku stolice do jídla). Bakterie ze střeva hubených pacientů předané obézním lidem, výrazně zlepšily funkci jejich metabolismu, a naopak. U některých pacientů se dokonce zhoršila, nebo naopak zlepšila citlivost na inzulín.
Zdroj: Nutrition Action Healthletter Magazine
Nový komentář
Komentáře
Nekdo to ma dane v genech ale spousta lidicek si za obezitu muze sama
Že bych si zamíchala manželovo hov-o do jogurtu?
OlgaMarie — #5
rak177 — #15 no vidíš a u nás to tak je já jsem asimetrická a 19 letý syn má možná tak asi 50kg i s dubovou postelí
SENSITIVESKIN — #9 a super degenka z Ceska ji hlta!
Tedy,na co ty vědci nepřijdou.Celý tenhle článek je slátanina.Je to geny,že je někdo tenký,jiný silný.Neznám,že by silní rodiče měli hubené dítě a naopak,malí rodiče vysoké dítě a naopak a pokud ano,tak je chyba to v genech.
Lisa11 — #10 Možná děláš chybu ve skladbě jídelníčku. Jíš tak málo a takové věci, že si tělo každou kalorii ukládá. Chtělo by to asi poradit se s dobrým dietologem.
Ale obecně si myslím, že 99% obézních se do obezity prostě vyžralo.
A nejsem žádná štíhlice, jak by si někdo mohl myslet. Mám bohužel asi 5 kg nadváhu a vím moc dobře z čeho ji mám. A virus to není. Jen slabá vůle.
takže když se mi někdo hubený vy..re do jídla a já to sním,budu taky jak lunt?
Lisa11 — #10 Samozřejmě, že když člověk méně jí a víc se hýbe, že se něco pohne i v těle. Ale jen do určité míry. Přesně jak píšeš, jeden celý život maká, bojuje, stejně hubený nebude. Druhý se válí a je jak za groš kudla. Metabolismus, ok. Ale proč ho má jeden takový a druhý makový? Hormony? Dobrá, srovnají se hormony. A stejně dva lidi se stejnými hodnotami budou mít jiné tukové zásoby. A o tom to je, někde nějaký důvod být musí
to je ale blbina
Pentlička — #7 To je ale blbost. S váhou bojuji celý život a stojí mě velké úsilí, abych jí nějak udržela v mezích. Cvičím denně, jím hlavně zeleninu a o sladkostech si můžu nechat jen zdát. Pocit přežrání neznám, o pocitu nicnedělání nemluvím. Takže kecy o tom, že obezita je z přežírání a válení se opravdu miluji.
Degeni z Emeriky vždycky vymslí nějakou p..ovinu
šája — #2
Kecy, prdy - k obezitě vede pouze jediné: přežírání se a nedostatek pohybu. Vědci - zaměřte své úsilí v bádání na důležitější věci!
OlgaMarie — #5
To jsem zvědavá, kdy vědci přijdou na to, že se virus přenáší pohlavním stykem.
Hm, takže jíst výkal někoho hubeného, abych měla protilátky.
Léthé — #1 Taky máš virózu?
Aha, takže nejsem tlustá, ale nemocná..... uf, to se mi ulevilo
jasnačka že je to vir