Nadváha a obezita se stávají jednou z největších hrozeb současnosti. Navíc je to hrozba, kterou stále podceňujeme. Podle posledních údajů Světové zdravotnické organizace trpí nadváhou 1,6 miliardy dospělé populace, z toho 400 milionů lidí obezitou. Prognózy říkají, že za šest let by mohlo být na světě 2,3 miliardy dospělých s nadváhou a více než 700 milionů lidí trpících obezitou! Situace začíná být vážná i u dětí – s nadváhou se potýká přinejmenším dvacet milionů dětí starších pěti let.

Jak jsme na tom s kilogramy v Čechách?

To byl krátký pohled do světa, ale ani u nás na tom nejsme lépe. Výsledky nejnovějšího průzkumu Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR ukazují, že jsme jako národ zase o nějaké to kilo těžší. Do průzkumu se pustil celostátní edukační projekt Žij zdravě (www.ZijZdravě.cz), a tak se nyní můžeme podívat, jak na tom opravdu jsme: Každý třetí Čech se potýká s nadváhou (ukazatel BMI 25–29,9), každý pátý trpí obezitou (ukazatel BMI vyšší než 30). Alarmující je, že si tuto novou hrozbu neuvědomujeme, velká část lidí s nadváhou má tendenci tento fakt podceňovat. Část obézních se dokonce domnívá, že s vysokou váhou žádné problémy nemá.

 

S nadváhou i obezitou bojuje výrazně více mužů než žen. Přebytečné kilogramy trápí 64 % českých mužů a 49 % žen. Od posledního srovnatelného průzkumu z roku 2005 vzrostl počet Čechů s obezitou v průměru o 5 % (což je zhruba 425 000 lidí), a to skutečně není málo.

 

Zároveň se ukázalo, že vzdělané ženy dosahují nižších hodnot BMI, zatímco u mužů je obezita problémem nezávislým na dosaženém vzdělání. Výrazné rozdíly jsou ale v případě věku – starší respondenti trpí nadváhou mnohem více než mladí. Jen necelá třetina lidí do třiceti let má nadváhu nebo obezitu, ale už ve věku nad 50 let trpí nadváhou nebo obezitou tři čtvrtiny populace. Je to dáno zejména tím, že starší lidé mají více času na hromadění tukových zásob a méně sportují. V každém roce života přibere průměrný člověk přibližně ¼ kilogramu.

 

Rovnice zdravého života

Vliv na tělesnou hmotnost má především rovnováha mezi příjmem a výdejem energie, tedy dodržování tzv. Rovnice zdravého života, která říká: lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít. Z průzkumu vyplynulo, že se lidé s normální váhou pravidelně stravují, nezapomínají snídat a svačit a výrazně více zařazují do svého jídelníčku ovoce, zeleninu a mléčné výrobky. A naopak přibývající kilogramy jdou ruku v ruce s nechutí ke sportu a pohybu vůbec. Muži, kteří se věnují sportu pravidelně, mají v průměru o 2,5 bodu BMI méně než ti, kteří se sportu nevěnují. U žen je tento rozdíl ještě markantnější – téměř o 5 bodů BMI.

 

Co na to odborník?

„Přijmeme-li více energie v jídle, musíme se více věnovat pohybu, aby tělo tuto energii opět vydalo, jinak začneme tloustnout. Se sportem je nejlepší začít již v mládí, což potvrdily i výsledky průzkumu. Téměř 2/3 z těch, kteří v mládí sportovali pravidelně, sportují i nadále. Oproti tomu jen 2 % lidí, kteří v mládí nesportovali, v současnosti sportují. To jsou zjištění, která jistě nepřekvapí. Co si ale již neuvědomujeme, je zřejmě největší význam pohybové aktivity. Zabrání nám přizpůsobit se nízkoenergetickým dietám. Okamžitý efekt pravidelného pohybu je malý (a velmi často přeceňovaný) na rozdíl od dlouhodobého efektu, na který většinou nemáme dostatečnou trpělivost. Moje rada tedy zní – cvičte, ale hlavně u cvičení zůstaňte,“ říká MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN Praha.

 

Podceňování problému

Velká část populace s nadváhou má tendenci tento fakt podceňovat – je to celých 78 % mužů a 51 % žen. Někteří obézní jsou toho názoru, že se svou váhou nemají problémy – jedná se o 19 % mužů a 9 % žen. Problematika nadváhy a obezity by se přitom rozhodně neměla podceňovat. Často si neuvědomujeme, že se stoupající ručičkou na váze se zvyšuje i zdravotní zátěž pro celý organizmus, a tím i náchylnost k řadě závažných onemocnění. Nezačneme-li tedy co nejdříve pracovat sami na sobě, čeká nás nejen největší nárůst výskytu obezity, ale i zdravotních komplikací s ní spojených. Se změnou životního stylu vám pomůže i web www.ZijZdrave.cz.

 

Jak jsou na tom ženy na Žena-in.cz?

Projekt Žij zdravě, který je připravován ve spolupráci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR, chce zvýšit povědomí o obezitě jako o vážném celospolečenském problému, a přispět tak ke změně chování. A že je to potřeba, dokazují i zmiňované výsledku průzkumu. Součástí projektu jsou i webové stránky www.ZijZdravě.cz, kde můžete najít spousty informací spojených s naší váhou a životním stylem.

Projekt Žij zdravě společně s Ženou-in.cz připravil soutěž a anketu, kde chce zjistit, jak jsou na tom čtenářky. Stačí si zasoutěžit, odpovědět na pár otázek a navíc vyhrát hezký dárek. A my vám zase někdy příště dáme vědět, jak jste dopadly... :)