„Až padesát procent všech domácích mazlíčků v Evropě trpí nadváhou a tato skutečnost souvisí s obezitou lidí,“ řekl pro náš magazín Mark Evans, hlavní veterinární poradce britské Královské společnosti pro prevenci týrání zvířat, který má více než 20 let zkušeností v tomto oboru.
Ten také tvrdí, že lidé s nadváhou obvykle nedokážou přesně odhadnout svoji vlastní hmotnost ani hmotnost svých zvířecích mazlíčků. To je důvod, proč obvykle nemohou jasně rozpoznat tento problém a závažnost nemocí, jimiž jejich psi a kočky v souvislosti s nadváhou trpí.

První a nejdůležitější krok
Poraďte se se svým veterinárním lékařem, co udělat pro snížená nadváhy. Měl by otevřeně a bez zábran hovořit o obezitě u zvířat. Veterináři se často zdráhají začít mluvit o nadváze, protože se obávají, že tím majitele urazí. „Majitelům zvířat je třeba dát jasné instrukce o krmení a pohybu, tedy příjmu a výdeji energie, aby zvíře zase dosáhlo ideální hmotnosti,“ řekl pro Ženu-in strakonický veterinární lékař Vlastimil Bozděch.

Předčasné úmrtí
Obezita představuje pro každé zvíře těžké následky, nejzávažnějším je předčasné úmrtí. Život psa s nadváhou je podle posledních průzkumů zkrácen nejméně o dva roky. Převedeno na člověka představuje toto číslo zkrácení života až o 15 let. Zvířata s nadváhou trpí častěji artritidou, cukrovkou, chorobami srdce a slinivky, rakovinou, problémy pohyblivosti a také se u nich často vyvinou poruchy chování.

Překrmovat není láska
Z osobní zkušenosti víme, jak těžké je zhubnout, změnit stravovací návyky - to samé platí i pro naše psy a kočky. Lidé rádi krmí svá zvířata ve víře, že to je způsob, jak jim vyjádřit svoji lásku. Ale věřte, že jim ubližujete. Pro snížení nadváhy u psů a koček existuje speciální dieta, která rozhodně není ke zvířeti necitlivá ani hrubá, ale naopak, zachraňuje mu zdraví. Anebo stačí jim nepodstrojovat, necpat je sladkostmi a dobrotami z našeho jídelního stolu. A dopřát jim dostatečný pohyb.

Obezita je nemoc, i u domácích zvířat. Ale je to nemoc, které lze velmi snadno předcházet a kterou lze dobře regulovat a léčit.

Máte doma psa nebo kočku? Čím je krmíte? Myslíte si, že jsou „akorát“, anebo máte pocit, že tloustou?

Reklama