Nejdřív nadváha, a potom obezita – nejčastější příčinou je docela obyčejné a nehorázné přejídání a minimum pohybu.

Obezita jako epidemie
Statistiky jsou neúprosné – říkají, že se za posledních pětadvacet let ztrojnásobil počet tlouštíků a že roste znepokojivě také u dětí. Nadváhou trpí téměř 400 milionů Evropanů a 130 milionů je neobézních. Světová zdravotnická organizace varuje, že v roce 2010 bude v Evropě už 150 milionů tlustých lidí.

Co čeká obézní lidi
Jsou to choroby, které už bývají navždy, a to není dobrá prognóza. Kazí kvalitu života a výrazně zkracují jeho délku. Především je to vysoký krevní tlak a vysoká hladina cholesterolu, z čehož vyplývá riziko infarktu. Dobře se v obézním tělíčku zabydluje také diabetes mellitus, artritida nebo kolorektální karcinom.

Zhubnout není jednoduché
Lidé, kteří jsou zvyklí na velké množství jídla, mají především problém si ho odříct, a to je jejich velká potíž. Hubnutí je vůbec běh na dlouhou trať. Zbavit se tuků trvá mnohdy řadu týdnů nebo dokonce měsíců. A protože úspěch při shazování kil není okamžitý, klesá motivace.

Zhubnout je nutné
Opakování je matkou moudrosti, a tak si znovu a znovu říkejme, že k tomu, aby z nás padala kila, je třeba změnit poměr mezi příjmem a výdejem. Platí jednoduché pravidlo: Pokud spálím stejné množství energie, které jsem přijala ve formě potravy, nemůžu přibrat. Stojí to určitě za to nemít vysoký krevní tlak, cukrovku nebo rakovinu.

Máte problémy se svojí váhou? Jak je řešíte? Dokážete si odříct sladkosti a tučná jídla?
 

 

Reklama