Stále častěji se mluví o obezitě dětí jako o pandemii. Není divu, malých Otesánků ve světě přibývá a Česko není výjimkou. Velkou roli v této problematice zaujímá stravování dětí, především ve školních jídelnách, nedostatek pohybu a také dědičnost. Není ani nijak mimořádné, když k nárůstu na váze dojde při specifické léčbě dítěte.

Obezita nadměrně zatěžuje kostní, kloubní a cévní systém a dětem přináší mnoho zbytečných komplikací a nepříznivě ovlivňuje kvalitu života. Tlouštíci bývají špatně přijímáni v kolektivu. Zdravé děti se jim mohou vysmívat. Je přitom pravděpodobné, že přebytečné kilogramy si ponesou i do dospělosti, během níž je ještě ohrožuje cukrovka, vysoké riziko srdečního selhání, dýchací potíže.

Co za tím stojí?
Obezitu dětí způsobuje nedostatek pohybu a především také špatné stravovací návyky, které děti získávají většinou od rodičů. Rodiče dětem rádi poskytnou vše, co mají rády, a také babičky mají radost, že malému otesánkovi domácí borůvkové knedlíky tolik chutnají… Děti dostávají peníze na nákup jídla, ale většinou si koupí potraviny naprosto nevhodné. Dalším špatným zvykem je vydatná večeře. Rodina se setkává po celodenním zaměstnání až večer. Matka připravuje sice často narychlo, ale zato kaloricky bohatou večeři. Po ní následuje sledování televize a pojídání dalších pamlsků.

Svou úlohu hraje i stravování ve školních jídelnách. Některé školní jídelny dávají dětem možnost výběru ze dvou či více jídel. Školáci ale většinou zvolí jednoduše jídlo, které jim více chutná, a právě to bývá méně zdravé. Nedávno zveřejněné testy navíc ukázaly, že mnohé nápoje, určené pro děti, nejsou právě pro ně vůbec vhodné. Obsahují vysoké množství cukru, konzervanty a barviva. A při častém podávání mohou dítě dovést až k obezitě. 

Statistiky uvádějí, že téměř polovina školáků nesnídá. Děti tedy přicházejí do školy hladové a energii potřebnou ke školní práci získávají z tukových zásob. Jakmile se takovéto vyhladovělé dítě nají, pak valná část potravy je zpracována na doplnění tukových zásob, dítě zákonitě nemůže zhubnout.

Dědičnost obezitu neomlouvá. Pokud jsou děti obézní, je jistě problém v celkové volbě potravin v rodině a způsobu stravování v rodině, a to nejen u dětí. Pravděpodobnost, že by měly jisté genetické dispozice, může být, ale projeví se mnohem častěji v dospělosti než v dětství. Ale i své genetické dispozici se člověk musí přizpůsobit volbou potravin, aby nebyl obézní.

Kdy je dítě obézní?
Obezitu u dítěte lze těžko určit. Neodvíjí se jen z jeho tělesné hmotnosti. Na navážené hmotnosti se totiž podílí hmotnost kostry, svalů, tuku a vnitřních orgánů. Můžeme mít tedy dítě, které má nadměrnou hmotnost ve vztahu k výšce a věku, ale není obézní, neboť má silnou kostru a dobře vyvinuté svalstvo. Na druhé straně můžeme mít dítě, jehož hmotnost přesahuje jen o něco málo hmotnost přiměřenou, ale je obézní, neboť má gracilní, tenkou kostru, slabě vyvinutou svalovinu.

Obezita se tedy určuje podle poměru tuku. Při zjištění nadváhy je nutné podrobné vyšetření látkové výměny dítěte. „Během vyšetření zjistím poměr viscerálního tuku, svaloviny, kostní hmoty, celkový podíl tuku, vypočtu BMI, změřím krevní tlak. Je to běh na dlouhou trať,“ vysvětlila výživová poradkyně Štěpánka Rejlová. Stav dítěte dobře posoudí také pediatr, který sleduje jeho vývoj od narození.

Léčba je obtížná
Obezitě je nejlepší přecházet než ji později léčit. Rodiče se mohou setkat i s laxním přístupem pediatrů. „Náš zdravotnický systém bohužel ještě není nastaven na řešení problémů s nadváhou. Nejrychlejším řešením problému je osobní schůzka s dietologem nebo nutričním poradcem, který pomůže sestavit optimální jídelníček a také by měl pomoci s jeho praktickou aplikací,“ vzkazuje poradkyně Monika Divišová.

„Pokud maminka ví, že se v rodině obezita vyskytuje, nebo ona sama je obézní či má nadváhu, pak by bylo dobré se zajímat o životosprávu dítěte již odmalička. Vhodnou prevencí nadváhy a obezity je samozřejmě kojení. Jestliže maminka vidí, že její dítě neúměrně přibírá, měla by situaci zkonzultovat s ošetřujícím lékařem. Čím dříve se začne problém s přibývajícími kilogramy řešit, tím je větší šance na úspěch," vysvětlila Jana Divoká, terapeutka dětské obezity společnosti STOB. 

U dětí, které mají jen malou nadváhu, není odborníky doporučováno, aby docházelo k redukci, ale spíše ke stabilizaci váhy. Tím, jak dítě roste, mění se váhově-výškový poměr, a pokud dítě udrží váhu, redukce jakoby samovolně nastane tím, že se zvětší parametr výškový. U jedinců s větší nadváhou je ale potřeba sáhnout k redukčním opatřením, která by však měla být vždy hlídána odborníkem. Je-li si rodič nejistý, zda postupuje správně, konzultace s praktickým lékařem nebo jiným odborníkem je určitě namístě.

Bylo by ale mylné se domnívat, že z nadváhy dítě vyroste. Je to sice do jisté míry možné, ale je potřeba udělat i změny ve stravovacích zvyklostech. Změny by neměly ale být nijak násilné. „Zpočátku jistě postačí zpravidelnění jídelního režimu,  omezení sladkostí, tučných a smažených jídel a sladkých nápojů. Není dobré dítěti vše zakazovat, ale spíše nabídnout vhodnou náhradu - kupříkladu za tatranku dítě dostane müsli tyčinku," upřesnila Divoká.

U dětí není neobvyklé, že odmítají jíst zeleninu. Ale zeleninu lze nahradit jen těžko. Pokud dítě není zvyklé ji jíst, tak by se rodiče měli snažit, aby se postupně stala součástí jídelníčku. Měli by samozřejmě jít také dítěti v tomto ohledu příkladem. Vhodné je různé druhy zeleniny připravit na talířek a nechat jej volně k dispozici na stole při jídle. Když je zelenina atraktivně přichystaná a nakrájená na kousíčky, je větší pravděpodobnost, že to dítě zláká ji ochutnat. V tomto ohledu je dobré vydržet, dítě nenutit, ale nenásilnou formou, postupně, ji do jídelníčku přidávat.

S úpravou jídelníčku by měl umět poradit praktický lékař, nutriční terapeut nebo jiný odborník. Spíše však než jídelníčky sestavovat je lepší upravit jídelníček, na který je již dítě zvyklé. Občanské sdružení Výživa dětí nabízí v rámci své poradenské činnosti na bezplatné lince konzultaci stravovacích návyků dítěte. Některé pojišťovny poskytují finanční příspěvky na léčbu nadváhy a obezity.

Kde vidíte příčinu stoupajícího počtu obézních lidí? Máte-li děti, jak se stravují? Hlídáte své rodině jídelníček?

Reklama