kulturistika-text.jpg
Foto: Shutterstock

Ženská kulturistika je bezesporu odvětvím, které nenechá téměř nikoho chladným. Vyvolává vášnivé diskuze například na sociálních sítích. Vzduchem létají slova obdivu nad pílí a dřinou i anonymní urážky a obvinění z „neženskosti“. Kdo ovšem určil, jak má vypadat správná žena a kde končí či začíná hranice ženskosti? Tyto tři úspěšné kulturistky věnují podstatnou část transformaci vlastního těla. Líbí se vám?

Věra Mikulcová
Pravděpodobně nejznámější česká profesionální kulturistka Věrka Mikulcová se narodila v roce 1981 a ke sportu měla vztah od útlého dětství. Přesto, že se potýkala v dospívání s nadváhou, projevovalo se u ní sportovní a silové nadání. Hrála velmi dobře basketball, ale bohužel si poranila koleno. Za účelem správného hojení a menšího zatížení kolena se rozhodla redukovat váhu a v sedmnácti letech poprvé navštívila posilovnu. Pravděpodobně tenkrát vůbec netušila, že se jednoho dne stane nejúspěšnější kulturistkou našich končin.

V počátcích své kariéry excelovala v silovém trojboji, ale stále ji cosi táhlo ke kulturistice. Líbilo se jí objevovat možnosti lidského těla i vůle. První soutěž Věru čekala v roce 2001 a tím odstartovala celou řadu dalších extrémně úspěšných závodů v kulturistice. Výborně si vede nejen v Čechách, ale i ve světě. Naposledy si přivezla stříbrnou medaili z kanadského Toronta. V současné době se věnuje také nutričnímu poradenství a pracuje jako trenérka. Rovněž připravuje další nadějné závodníky na soutěže v kulturistice. Žije již mnoho let se svou přítelkyní a dvěma pejsky v Jihlavě. Česká fitness obec si Věru velmi oblíbila nejen díky prvoligovým výsledkům, ale také proto, že vždy vystupuje sympaticky, otevřeně a nemá problém mluvit na rovinu i o otázce dopingu a diskutovaných podpůrných preparátů.

Aneta Tomanová
Je až s podivem, kolik úspěšných fitness závodnic začínalo s nadváhou. Podobně jako Věra Mikulcová na tom byla i Aneta Tomanová. V osmnácti letech končila střední školu a trápila ji kila navíc. Rozhodla se tedy pro menší redukci hmotnosti, tak jako mnoho žen nespokojených se svou postavou. I když se Anetě v první fázi hubnutí podařilo sundat jedenáct kilo, nebylo pro ni tenkrát cvičení naprosto vším. Přála si stát se lékařkou a skutečně nastoupila ke studiu medicíny.

Extrémně náročné studium ve spojení s dvěma brigádami mělo za následek vyhazov od důležité zkoušky a následně nepohodu v Anetině životě. Přestože jak sama říká, není zvyklá utíkat z boje nebo dělat věci napůl, rozhodla se studium ukončit a dát si svůj život do pořádku.  Zaplatila si trenérský kurz a začala se zajímat o lidské tělo z trochu jiného úhlu pohledu. U práce trenéra nakonec zůstala dodnes.

Vzhledem k Anetině cílevědomosti bylo jen otázkou času, než si stanoví další cíl. Tím bylo tentokrát závodění v ženské kulturistice. Její nezdolná vůle a extrémní úsilí čítající tréninky šestkrát týdně a velice přísný jídelníček přinesli ovoce. Hned na prvních juniorských závodech získala zlatou medaili a za ní následovala bronzová. Jenže v témže roce (2015) si navíc převzala cenu pro nejúspěšnějšího sportovce v kategorii mimořádný sportovní výkon roku.

Katka Kyptová
Jediná blondýnka v naší tabulce je Katka Kyptová narozena v Mladé Boleslavi. Také již od mala byla aktivní dítě, kterému sport nebyl nikdy cizí. Dělala aerobic, karate, soutěžila v atletice a jezdila na koni. Zároveň měla i svou uměleckou stránku – hrála dobře na klarinet, flétnu a věnovala se keramice. Nakonec ovšem po maturitě zvítězila láska ke sportu a proto šla studovat sportovní management. V počátcích kariéry soutěžila v kategorii Body fitness, které nevyžaduje tak velký svalový rozvoj jako kategorie kulturistiky. Později ale usoudila, že tato kategorie nebude nic pro ni a proto na sobě pracovala ještě o mnoho usilovněji.

V současné době si může na své konto připsat zlatou medaili z mistrovství světa v kulturistice a dvě stříbrné medaile z prestižní soutěže  Arnold Classic Europe.

Čtěte také:

Zdroj: Instagram Anety Tomanové, Instagram Věry Mikulcové, Instagram Kateřiny Kyptové, Web sport.czWeb KulturistikaPlzeňský deník, Kulturistický web Ronnie.cz, Eastl absWeb Věra MikulcováWeb Katka Kyptová

Reklama