Foto: Shutterstock
Ženská kulturistika je bezesporu odvětvím, které nenechá téměř nikoho chladným. Vyvolává vášnivé diskuze například na sociálních sítích. Vzduchem létají slova obdivu nad pílí a dřinou i anonymní urážky a obvinění z „neženskosti“. Kdo ovšem určil, jak má vypadat správná žena a kde končí či začíná hranice ženskosti? Tyto tři úspěšné kulturistky věnují podstatnou část transformaci vlastního těla. Líbí se vám?
Věra Mikulcová
Pravděpodobně nejznámější česká profesionální kulturistka Věrka Mikulcová se narodila v roce 1981 a ke sportu měla vztah od útlého dětství. Přesto, že se potýkala v dospívání s nadváhou, projevovalo se u ní sportovní a silové nadání. Hrála velmi dobře basketball, ale bohužel si poranila koleno. Za účelem správného hojení a menšího zatížení kolena se rozhodla redukovat váhu a v sedmnácti letech poprvé navštívila posilovnu. Pravděpodobně tenkrát vůbec netušila, že se jednoho dne stane nejúspěšnější kulturistkou našich končin.
V počátcích své kariéry excelovala v silovém trojboji, ale stále ji cosi táhlo ke kulturistice. Líbilo se jí objevovat možnosti lidského těla i vůle. První soutěž Věru čekala v roce 2001 a tím odstartovala celou řadu dalších extrémně úspěšných závodů v kulturistice. Výborně si vede nejen v Čechách, ale i ve světě. Naposledy si přivezla stříbrnou medaili z kanadského Toronta. V současné době se věnuje také nutričnímu poradenství a pracuje jako trenérka. Rovněž připravuje další nadějné závodníky na soutěže v kulturistice. Žije již mnoho let se svou přítelkyní a dvěma pejsky v Jihlavě. Česká fitness obec si Věru velmi oblíbila nejen díky prvoligovým výsledkům, ale také proto, že vždy vystupuje sympaticky, otevřeně a nemá problém mluvit na rovinu i o otázce dopingu a diskutovaných podpůrných preparátů.
Aneta Tomanová
Je až s podivem, kolik úspěšných fitness závodnic začínalo s nadváhou. Podobně jako Věra Mikulcová na tom byla i Aneta Tomanová. V osmnácti letech končila střední školu a trápila ji kila navíc. Rozhodla se tedy pro menší redukci hmotnosti, tak jako mnoho žen nespokojených se svou postavou. I když se Anetě v první fázi hubnutí podařilo sundat jedenáct kilo, nebylo pro ni tenkrát cvičení naprosto vším. Přála si stát se lékařkou a skutečně nastoupila ke studiu medicíny.
Extrémně náročné studium ve spojení s dvěma brigádami mělo za následek vyhazov od důležité zkoušky a následně nepohodu v Anetině životě. Přestože jak sama říká, není zvyklá utíkat z boje nebo dělat věci napůl, rozhodla se studium ukončit a dát si svůj život do pořádku. Zaplatila si trenérský kurz a začala se zajímat o lidské tělo z trochu jiného úhlu pohledu. U práce trenéra nakonec zůstala dodnes.
Vzhledem k Anetině cílevědomosti bylo jen otázkou času, než si stanoví další cíl. Tím bylo tentokrát závodění v ženské kulturistice. Její nezdolná vůle a extrémní úsilí čítající tréninky šestkrát týdně a velice přísný jídelníček přinesli ovoce. Hned na prvních juniorských závodech získala zlatou medaili a za ní následovala bronzová. Jenže v témže roce (2015) si navíc převzala cenu pro nejúspěšnějšího sportovce v kategorii mimořádný sportovní výkon roku.
Katka Kyptová
Jediná blondýnka v naší tabulce je Katka Kyptová narozena v Mladé Boleslavi. Také již od mala byla aktivní dítě, kterému sport nebyl nikdy cizí. Dělala aerobic, karate, soutěžila v atletice a jezdila na koni. Zároveň měla i svou uměleckou stránku – hrála dobře na klarinet, flétnu a věnovala se keramice. Nakonec ovšem po maturitě zvítězila láska ke sportu a proto šla studovat sportovní management. V počátcích kariéry soutěžila v kategorii Body fitness, které nevyžaduje tak velký svalový rozvoj jako kategorie kulturistiky. Později ale usoudila, že tato kategorie nebude nic pro ni a proto na sobě pracovala ještě o mnoho usilovněji.
V současné době si může na své konto připsat zlatou medaili z mistrovství světa v kulturistice a dvě stříbrné medaile z prestižní soutěže Arnold Classic Europe.
Čtěte také:
- Když jsi malý, tak si stoupni na špičky. 4 sportovci, kteří jsou i přes limity svého těla úspěšní
- Seniorka Charlotte se zapsala do Guinnessovy knihy rekordů. Je nejpotetovanější důchodkyní na světě
- 7 skvělých vynálezů, o kterých jste možná nevěděli, že je vynalezly ženy
Zdroj: Instagram Anety Tomanové, Instagram Věry Mikulcové, Instagram Kateřiny Kyptové, Web sport.cz, Web Kulturistika, Plzeňský deník, Kulturistický web Ronnie.cz, Eastl abs, Web Věra Mikulcová, Web Katka Kyptová
Nový komentář
Komentáře
Pořád lepší než většina žen, kterým se klepe absolutně všechno. Lepší svaly než vychrtlina, která si v padesáti nebo šedesáti zlomí krček a zůstane všem na krku :D.
Normální heterosexuální muž na tomto nevidí nic hezkého a žena vlastně taky ne. Věrce, té bych věřila i malého pindíka. To už není sport, to je modifikace těla. A vlastně dobrý návod pro transexuály, jak se stát bez operace z ženy mužem. Stačí posilovat a sypat steroidy.
jeden můj kamarád má pro tento typ žen pojmenování: chlapna...prý to říká vše.
Jsou takhle spokojené a nikomu tím neškodí.
Já bych to nedělala, na to jsem moc líná, sport jsem vždycky provozovala jen rekreačně, ale nevidím důvod, proč bych to měla někomu kritizovat. Baví je to, jsou ochotné tomu dát tu práci, a z estetického hlediska je to lepší pohled než na leckteré jiné osoby, které je teď v módě protežovat a v rámci "diverzity" dávat je všude na titulky a podobně. Dokud mi nikdo necpe, že je tohle normální standard a že by takhle mohl vypadat každej, tak v pohodě. 
To raději pár kil navíc....
Je mě s toho smutno a trochu špatně.