Obedience v překladu znamená ovladatelnost. Cílem je naučit psa spolupracovat a vykonávat cviky bezchybně, avšak s maximem radosti. Při výcviku je kladen důraz především na dobrý vztah mezi psem a psovodem. Nesmí chybět chuť psa ochotně plnit pokyny.

dogtrace-prekazka.png
Kořeny tohoto mladého sportu bychom hledali v Anglii. Dále se přes Skandinávii a další země dostal do celého světa. U nás zakořenil roku 2007. Oproti klasické kynologii se psovod řídí pokyny stewarda, pomocníka rozhodčího. Pes pracuje na větší vzdálenost od psovoda. Prostor týmu, tedy psa a majitele, se zvětšuje. Úkolem je splnit deset cviků v rámci zkoušky. Samozřejmě je možné plnit zkoušky v několika kategoriích, podle pokročilosti týmu. Při hodnocení je brán ohled na fyzické možnosti psa.

micek-s-magnetem.png
Disciplíny se trochu liší, dle kategorií. Můžeme se setkat s chůzí u nohy, odložení za chůze, dlouhodobé odložení, přivolání, vysílání do čtverce, prací na dálku nebo ovladatelností, vyslání okolo kuželu a zpět, aport, skok přes překážku a v neposlední řadě celkový dojem.
„Samotné trénování není nijak finančně náročné. Stačí pořídit několik jednoduchých pomůcek,” radí produktová specialistka Zuzana Novotná z předního chovatelského e-shopu SpokojenýPes.cz. „Určitě každý upotřebí také množství balónků a pamlsků,“ dodává Zuzana Novotná. Tento sport je určen pro pejsky a lidi, kteří chtějí zkvalitňovat svůj vztah velkou dávkou důvěry.

pamlskovnik.png

Uložit

Uložit

Reklama