O Kanárských ostrovech jsme už psali. Popsali jsme spoustu (a stále ne všechny) místopisných zajímavostí. Dnes bychom vás chtěli seznámit s místními zvláštními zvyklostmi, pro které samo o sobě stojí za to ostrovy navštívit.

 

Karnevaly

Na konci února (přesné datum je každý rok jiné) se na Kanárských ostrovech konají karnevaly. Ty největší a nejkrásnější pak na Gran Canaria a Tenerife. Po brazilském Rio de Janeiru jsou to ty největší na světě.

Velkolepé oslavy trvají deset dnů. Po celou dobu jsou obchody a úřady uzavřené a slaví se a slaví. Rozjaření ostrované se navléknou do pestrobarevných kostýmů a masek, jejichž příprava jim mnohdy zabrala celý předešlý rok. A na kostýmech je to znát. Vír barev, materiálů a tvarů je neuvěřitelný. Ulicemi procházejí průvody rozjásaných masek doprovázené nádhernými alegorickými vozy, ryčnou hudbou a houfy turistů. Je to zážitek na celý život.

Největší karneval je vždy v hlavním městě. O statut hlavního města Kanárských ostrovů se každé čtyři roky střídá Las Palmas na Gran Canarii a Santa Cruz na Tenerife.

Následuje oslava v bílém. Dříve než Kanárské ostrovy ovládl cestovní ruch, byli zdejší obyvatelé velmi chudí. Suchá políčka  a hubený dobytek je mnohdy neuživily, a tak vyjížděli za prací a bohatstvím do Ameriky. Kanářané, kterým se v Americe zadařilo, se pak vraceli vlastními loděmi, celí v bílém, za sebou houf černošek, který nesl zavazadla, a už v přístavu rozdávali bankovky chudým krajanům.

Na oslavu těchto úspěšných návratů se každý rok koná oslava v bílém. Všichni se obléknou do bílého oblečení a aby bílé více bylo, sypou se navzájem bílým pudrem. Kdo vás posype, ten vám přeje bohatství a úspěch. A Kanářané si opravdu přejí, takže na konci oslavy je všechno bílé – lidé, jejich šaty, obličeje, zavazadla i vlasy.

Slavnosti zakončuje Pohřeb sardinky. A sardinka je to obrovská. Dřevěná konstrukce, kterou musí nést spousta lidí. Celé rodiny se převléknou do smutečního, muži se převléknou za vdovy a za hlasitého křiku a hraného nářku odnesou megasardinku na pláž, kde ji rituálně spálí.

Oslavy se uzavírají parádními ohňostroji.

Máte-li kolem sebe rádi zábavu, legraci a nové tváře, rozhodně zamiřte na Kanárské ostrovy právě teď, v únoru.

 

Na Gran Canarii, na Fuerteventuru a další Kanárské ostrovy se můžete vydat s naším největším touroperátorem pro tuto oblast – cestovní kanceláří Canaria Travel - více informací najdete na adrese www.canariatravel.cz nebo přímo v kanceláři Canaria Travel v Praze 1, Jungmannova 6, případně na telefonu: +420 / 221969224 nebo +420 / 221969234  mobilní operátor 602313049  fax 224946391 nebo 224 948025.

Reklama