Až přijdete vymrzlí domů a nebudete vědět, čím se zahřát, udělejte si jeden z následujících nápojů, které vás nejen vnitřně zahřejí, ale budou vám i chutnat. Možná některé z nich ani neznáte, a tak budete moci ochutnat něco nového. Některý některé si případně můžete dojít do kavárny nebo čajovny, kde vám ho připraví.
Foto: Shutterstock
Punč
Punč je jeden z těch nápojů, které si můžete jednoduše připravit doma i ve velkém množství a je na vás, jestli do něj přidáte alkohol, nebo ne. Základem je ovocná šťáva nebo ovoce, nejčastěji jablko, hruška, ale také třeba švestka nebo pomeranč. Je indického původu a v 17. století byl převezen do Anglie, odkud se rozšířil dále.
Punč vzniká svařením ovoce, ke kterému se nejčastěji přidává alkohol nebo pokud ho chcete nealkoholický, tak přidejte džus. Měl by projít varem a ovoce by se mělo nějakou chvíli louhovat. Přidejte koření, které máte rádi, jako je skořice, badyán, hřebíček, kardamom nebo vanilka. Někdo nakonec přidává ještě kapku mléka.
Golden milk
Nápoj Golden milk neboli zlaté mléko je nápoj, který se vyrábí z kurkumy, proto má takovou zářivě žlutou až oranžovou barvu. Jde o kombinaci kurkumy, skořice, kokosu a vanilky a díky těmto ingrediencím má tak lahodnou chuť i vůni. Pokud máte rádi ostřejší, přidejte i špetku černého pepře a dodejte nápoji ještě o trochu víc zdraví. Tento nápoj je považován za extrémně zdravý právě díky obsahu kurkumy. Ta příznivě ovlivňuje stav kostí, kloubů i chrupavek. Je to také skvělý antioxidant, který chrání před oxidačním stresem a volnými radikály.
A jak si takový nápoj připravit?
Do hrnce nalijte mandlové nebo kokosové mléko a na mírném plameni ho zahřejte. Přidejte nastrouhanou kurkumu, vanilku, skořici a pepř a nechte pár minut probublávat. Po chvilce je nápoj hotový, stačí jen nalít do skleničky, posypat skořicí a pepřem a dobrou chuť.
Horká čokoláda s chilli
Kdo nemá rád horkou čokoládu? Dospělí, ale i děti, zkrátka všichni. Už jste do ní ale zkoušeli přidat chilli? Možná vám to připadá jako zvláštní kombinace, ale díky chilli je čokoláda trochu štiplavá, avšak stále sladká. Navíc se díky ostrosti více zahřejete a prospěje to vašemu zdraví. Obsahuje totiž dost vitamínu C a zlepšuje imunitu. Také pomáhá s prevencí kardiovaskulárních onemocnění.
A zkoušeli jste už čokoládu s ovocem? Výborná je švestka, hruška nebo pomeranč.
Maté
Maté je přírodní energetický nápoj, který pochází z jižní Ameriky. Připravuje se z lístků a stonků cesmíny paraguayské. Lidé ho začali popíjet v 16. století a objevili jeho zázračné účinky. Obsahuje kofein, a proto ho pili zejména ti, kteří měli náročnou fyzickou práci. Má lehce kořeněnou uzenou chuť a nabije vás energií. Nepijte ho ale večer před spaním, mohli byste mít problém s usínáním.
Foto: Shutterstock
Karkade
Čaj z ibišku súdánského má červenou barvu, pije se teplý, ale i studený a je oblíbený pro své blahodárné účinky. Údajně dle studie snižuje tlak, chrání játra a je skvělý na hubnutí, protože snižuje a vyrovnává hladinu cukru v krvi. Obsahuje také hodně vitamínu C a je silným antioxidantem. Karkade má kyselou chuť, ale můžete si ho dochutit podle svých představ, například hřebíčkem, zázvorem a můžete si do něj přidat i alkohol. Výborně v něm chutná rum. Pokud máte rádi hodně sladké, přidejte med, ale pozor, ten dejte až ve chvíli, kdy má čaj méně než 90 stupňů, abyste nepřišli o vitamíny v něm obsažené.
Červený čaj
Červený čaj má hnědo-černou barvu s červenými odstíny. Obsahuje více kofeinu, než jiné druhy čajů. Tento čaj, respektive lístky, ze kterých je připravován, procházejí fermentací. Doporučujeme ho tedy pít, pokud se potřebujete na něco soustředit nebo ve chvíli, kdy jste unavení. V Číně ho pijí pro dlouhověkost.
Salep
Pokud máte rádi sladké nápoje, přijdete si na své. Salep (neboli arabský pudink) je horký nápoj z Blízkého východu, který připomíná krupicovou kaši. Připravuje se ze salepového kořene (vstavač mužský) a zázvoru, dochucuje se vanilkou a skořicí, někdy i vanilkovým cukrem. Salep je považován za afrodiziakum a lék proti nachlazení. Někdy je podáván jako dezert, právě kvůli hustší konzistenci a sladké chuti. Umí ho připravovat v čajovnách nebo tam občas prodávají instantní nápoj, který si můžete připravit doma.
Ren Shen Oolong
Jde o ženšenový čaj, který se připravuje z lístků, které svým vzhledem připomínají kamínky. Ty jsou obalovány do ženšenového prášku. Chuť čaje je bylinno-květinová a na konci připomíná lékořici. Co se týče účinků, můžeme zmínit ty antioxidační, dále zpomalení stárnutí, příval energie a stimulaci mozkových buněk.
Do bylinných čajů někteří na chuť přidávají alkohol, s tím ale opatrně. Některé čaje obsahují větší množství kofeinu, který se ne vždy snese s alkoholem, vždy raději po troškách.
1. Jablečný punč, 235 Kč / 2. Horká čokoláda s příchutí, 420 Kč /
3. Oolong, 299 Kč / 4. Karkade, 37 Kč / 5. Zázvorový sirup Topvet, 98 Kč / 6. Maté, 329 Kč
Foto: Se souhlasem Sonnentor, Whittard, Grešík. Topvet, Green idea, Brainmarket
Zdroj: Wikipedia, autorka článku, Cukrfree, Lékárna, Studie o kurkumě, Studie o chilli, Čajová zahrada, Studie o ibišku, Manutea, Studie o žen-šenu
Čtěte také:
- Dejte sbohem podzimnímu nachlazení. Vsaďte na rakytník a dopřejte si pořádnou porci vitamínů!
- Pití kávy může prodloužit život, tvrdí nová studie z Harvardu
Nový komentář