Kam pro čerstvé, zralé a kvalitní jahody plné chuti? Hledejte je v obchodech mezi produkty ekologického zemědělství! To je založeno na volbě vhodných odrůd vysázených na správném stanovišti a s co největší biodiverzitou. Čím více druhů rostlin a živočichů totiž na poli, v sadu či v záhonu roste a žije, tím větší je pak jeho ekologická stabilita. Ekologičtí ovocnáři do půdy dodávají potřebné živiny pomocí kompostu či hnoje zapraveného do půdy, popř. zatravněním meziřadí, mulčováním či nastýláním příkmenných pásů. Chtěli byste poznat svět ekologického zemědělství ještě více a dozvědět se třeba o tom, jak na ekofarmách vypadá pěstování dalších plodin nebo každodenní starost o zvířata? Pak navštivte stránky myjsmebio.cz.

Loga biolistu a bizobery vám napoví, že potraviny, na které si děláte zálusk, byly skutečně vyprodukované v souladu s přírodou. Kromě supermarketů se ale také můžete vydat přímo ke zdroji a navštívit nejbližší ekofarmu. Tu můžete vyhledat pomocí interaktivních map na stránkách lovime.bio či kamprobio.cz a z pohodlí domova si rovnou prohlédnout i jejich aktuální nabídku.

Salát s jahodami a plísňovým sýrem

62c69ae41a3a8obrazek.png

 • 250 g bio jahod
 • 400 g bio baby špenátu
 • hrst bio vlašských ořechů
 • 200 g bio plísňového sýra
 • 2 lžíce bio olivového oleje
 • 1 lžíce bio balzamikového octa
 • 1 lžička bio medu
 • sůl, bio pepř

Jahody očistěte a nakrájejte na plátky. Špenát důkladně omyjte pod studenou vodou a nechte odkapat. Vlašské ořechy opražte na pánvi bez oleje a sýr nakrájejte na menší kousky. V misce pak smíchejte olivový olej, balzamikový ocet, med a dochuťte solí a pepřem. Ingredience na salát promíchejte v misce, zakápněte zálivkou a podávejte.

Jahodové nanuky s balzamikovým octem
Říkáte si, že takové spojení nevěstí nic dobrého? Opak je pravdou! Balzamikový ocet díky své intenzivní kořeněné chuti sladké jahody úžasně doplní a med navíc nevšední kombinaci chutí dodá na výrazu.

62c69ad02df0bobrazek.png

 • 200 g bio jahod
 • 2 lžíce bio javorového sirupu
 • 2 lžíce bio balzamikového octa

Jahody důkladně omyjte, zbavte stopek a přendejte do vyšší mísy. Přidejte sirup, balzamikový ocet a směs rozmixujte dohladka. Nalijte do formiček na nanuky a dejte zamrazit. Po hodině do nanuků vložte dřívka, nechte zcela zmrznout a podávejte.

TIP: Po vytažení z mrazáku vložte formičky na pár vteřin pod vlažnou tekoucí vodu, nanuky tak nepopraskají a půjdou snadno vytáhnout.

 • Opečené bagetky s medovým kozím sýrem a jahodami
 • 2 bio bagetky
 • 70 g bio krémového kozího sýra
 • 1 lžíce bio medu
 • 200 g bio jahod
 • 20 ml bio olivového oleje
 • bio máta

Troubu předehřejte na 180 stupňů. Pečivo nakrájejte na plátky, vyskládejte na plech, pokapejte olivovým olejem a nechte v troubě mírně opéct přibližně na 5 minut. Mezitím smíchejte kozí sýr, med a očištěné, omyté jahody nakrájejte na kousky. Opečené pečivo namažte kozím sýrem, poklaďte nakrájené jahody, dozdobte lístky máty a podávejte.

TIP na závěr:
Rádi byste si nakoupili ty nejlepší jahody, ale třeba také zeleninu a bylinky v bio kvalitě? Vyrazte na Farmu Olešná, která se nachází v Jihočeském kraji, a kromě prodeje přímo z farmy nabízí své produkty také prostřednictvím e-shopu nebo na farmářských trzích. Více informací na biofarmaolesna.cz.

Kupujte BIO. Pro budoucnost!
Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naši i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíme lokálního dodavatele, máme navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?
BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jednou za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení
62c69a874745eobrazek.pngJe-li na vámi vybrané potravině logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“, můžete si být jisti, že poslední úpravu tohoto výrobku – ať už výrobu, zpracování, či balení – provedl subjekt certifikovaný českou kontrolní organizací. Která organizace certifikaci v ČR provedla, zjistíte jednoduše. Stačí se podívat na číselný kód ve tvaru „CZ-BIO-xxx“, jenž najdete u loga biozebry.

Evropské značení
62c69a75ae8e7obrazek.pngPokud výrobek pochází ze zemí Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu „EU“, nebo „mimo EU“ společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.
 

Reklama