shutterstock-2030002661.jpg

Foto: Shutterstock

Oslava Momidžigari

Momidžigari se odvozuje z japonského momidži „červené listí“ a gari „lov“. Tato oslava nemá pevně dané datum, začíná zkrátka tehdy, až se sama příroda rozhodne zbarvit své listí, ale nejčastěji trvá od půlky září do konce listopadu. Pak teprve začnou Japonci plánovat své výpravy za barevnými listím.

Historie Momidžigari, stejně jako mnohé další aspekty japonské kultury, sahají do raných samurajských dob na císařský dvůr v Kjótu. Šlechtici si na svých loďkách pluli po řece a užívali si pohled na stromy, nebo podnikali výlety do horských oblastí, kde mohli trávit čas rozjímáním nad životem a nasáváním inspirace pro skládání hudby a poezie. V polovině 18. století se obdivování zbarvených listů rozšířilo i mezi prosté občany a stalo se velmi populární po celé zemi.

Nejčastěji se pozoruje listí japonského javoru dlanitolistého. Ten se zbarvuje postupně všemi barvami červené a je jím osázené celé Japonsko, které na některých místech vypadá doslova jako v plamenech. Nejčastěji se za javory putuje do okolí městečka Nikkó blízko Tokia, nebo do Arašijamy u Kjóta. Japonci oslavují nejen paletu barev, ale také měnící se roční období, kdy se loučí s létem a vítají nadcházející zimu.

K obdivu ale není jen javor, v Japonsku roste okolo 1200 druhů stromů, které mění své listy postupně. Ty, které jsou na slunci se zbarvují rychleji, ty ve stínu pomaleji. Z toho důvodu si Japonci i všichni turisti mohou vychutnat celou škálu odstínů od zelené po karmínovou v jeden jediný okamžik. Mimo javoru jsou nádherné také stromy ginkgo biloby, která je jediná svého druhu a patří k nejstarším stromům na světě. Tyto majestátní stromy se na podzim zbarví do jasně žluta a vypadají jako pozlacené vysoké sochy. Opadáváním na zemi nechávají zlatavý koberec listů a pohled na ně tají dech.

shutterstock-418674916.jpg

Foto: Shutterstock

Hanami a další japonské oslavy a svátky

Hanami je známější obdobou Momidžikari, které se slaví dokonce i u nás. Opět nemá přesně určené datum, začne až s prvním rozkvetlým květem sakur, nejčastěji koncem března. Japonci oslavují krásu rozkvetlých třešní či švestek, scházejí se s přáteli a rodinou v růžových parcích jako z cukrové vaty a pořádají pod stromy bohaté pikniky. Během oslav se podávají typické japonské pokrmy a rýžové víno saké, ale také se pro tuto počest připravují i speciální sladkosti právě z květů sakur.

Kromě oslav přírodních krás mají Japonci 14 státních svátků. Jeden z nejzajímavějších je svátek panenek, kdy se na podstavce vystavují panenky císařů a císařoven, které by měly odhánět zlé duchy, nebo festival plovoucích luceren, které symbolizují odcházející duše mrtvých.

Zdroje: autorka článku, wikipedie, Live Japan, Cestuj levně

Čtěte také: