První dnešní příspěvek je tady... Před rokem 1989 nebylo v obchodech ledacos k dostání. O čem v té době snila čtenářka hannah58? Přečtěte si samy.

Tohle pexeso mám z dětství taky schované. A Betlém je moc krásný. Děkuju Vám za příspěvek, milá hannah58, a přeju krásný slunečný den!


Od mrňava jsem obdivovala papírenské zboží - vystřihovací oblékací panenky, pexesa, notýsky. Celé dětství jsem si přála mít o Vánocích papírový betlém, který bych si v prosinci pěkně vyskládala ke stromečku. Vyslyšena jsem doma nebyla. Možná jsem málo žadonila, ale nejspíš nebyl vůbec k sehnání. Pamatuji si, že se betlém objevil v prodejně papírnictví nějak v roce 1967, ale já, holka z vesnice, jsem se o něm dozvěděla, až když už zase nebyl k mání. Mohla jsem ho jen obdivovat (a kradmo závidět) v rodině kamarádky. Dech se mi tajil z tajemné atmosféry, když se v pokoji zhaslo a za betlémem se rozsvítila svíčka.

bet

Rodiče kamarádky, která betlém vlastnila, docela dost dbali na slušné vychování. Děti babičce a dědovi vykaly, při jídle se nesmělo ani pípnout a už vůbec ne ošklíbat se nad kyselou okurkou v bramborovém salátu. O vánočních prázdninách jsme u nich na stole, kde stál mnou tolik obdivovaný betlém, hrávali pexeso. Bráchovi od kamarádky se nějak nedařilo, prohrával a navztekaně sem tam vyštěkl sprosté slovo. Lup! Chytil od táty pořádného záušáka! Lekl se, cukl hlavou, shodil betlém na hořící svíčku, od svíčky (stůl stával u okna) vzplály závěsy a záclony. Valila jsem oči! Nic takového jsem nezažila. Doma jsme vždycky měli na stromku svíčky elektrické a o existenci adventního věnce jsem neměla ani potuchy. Zírala jsem s otevřenou pusou o to víc, že ze spořádané rodinky se stala rodinka zlostně nadávající těmi nejvulgárnějšími výrazy.

Oheň byl zavčas uhašen a můj sen o papírovém betlému se taky splnil. Co na tom, že až po roce 1989? V Adventu stavím betlémů hned několik a obdivuju je až do Hromnic. A abych vám, milé ženy in, dobovou atmosféru trochu přiblížila, posílám fotku jednoho z mých betlémů a k tomu pexeso, kterému patřila hlavní role v příběhu.

pex

hannah58

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou

Téma dnešního dne: Po čem jste jako dítě toužila?

  • Měla jste jako dítě nějakou touhu nebo přání?
  • Co to bylo?
  • Splnilo se vám to?
  • Nebo se vám to splnilo třeba až v dospělosti?
  • Proč se vám to nesplnilo?
  • Máte nějakou zajímavou historku?

Pište, na vaše příspěvky se budu moc těšit. Jedna z vás se může těšit na dárek, tentokrát tři DVD s dětskými pohádkami. Příspěvky posílejte do dnešních 14.30 hodin, adresa je redakce@zena-in.cz, heslo TOUHY.

vec

Reklama