Možná ten vtip taky znáte. Vesmírné závody jsou v plném proudu a raketoplán USA si to drandí k měsíci, když vtom vidí, jak se souputník Země mění na červeno. Situace je jasná, Rusové doletěli první.
„Houstne, Houstne,“ hlásí se zdrcení američtí kosmonauti, „Rusové už jsou na Měsíci a barví ho na červeno, co máme dělat?“
„Popadněte bílou barvu a začněte psát Coca-cola!“

Kosmická smlouva
Nu a aby se takové věci nestávaly, uzavřely státy svého času, roku 1967, Smlouvu o zásadách činnosti států při průzkumu a využívání kosmického prostoru včetně Měsíce a jiných těles, zkráceně Kosmickou smlouvu. V té je mimo jiné zakázáno jakémukoliv státu vznášet vlastnické nároky na kosmický prostor a přirozená tělesa, která se v něm pohybují. Co ovšem ve smlouvě zakázáno není, je, aby takový požadavek vznesl jednotlivec.

víkendová soutěž


Podnikavý Hope
Toho využil roku 1981 podnikavý Američan Denis Hope a založil společnost Lunar Embassy. Nárokoval si přitom ne méně než celý povrch Měsíce. Americká obdoba našeho katastrálního úřadu, US Office of Claim Registries, tento jeho nárok uznala a zapsala. OSN na vyhlášení Hopeova požadavku, který jí zaslal, nijak neodpověděla, a tak se obchodník s Měsícem pustil do podnikání. Jednotlivé parcely začal prodávat dalším vlastníkům.

Nesmysl? Ale za velké prachy!
Za 25 let činnosti vydělal přes 8 milionů dolarů, čímž dalece předstihl všechny slavné obchodníky s deštěm. „Máme v současné době 3 miliony dvě stě tisíc majitelů pozemků ve 180 zemích. Jsou mezi nimi dva bývalí američtí prezidenti, 450 celebrit jako George Lucas, Tom Hanks, Tom Cruise, Nicol Kidman a John Travolta,“ tvrdí Hope. Jakýsi dobrák dokonce zakoupil kus Měsíce i pro papeže Benedikta XVI. Roku 1999 založil Hope Měsíční republiku a vyhlásil se jejím prezidentem.

Právní nesmysl
Podle právníků je ovšem Hopeovo podnikání podvod. Odvolává se totiž na Homestead Act, zákon z roku 1862, který ale umožňoval kolonistům nárokovat si maximálně 160 akrů půdy, navíc na ní museli žít a obdělávat ji pět let. Tento zákon, vydaný pro účely osidlování Ameriky, byl v roce 1976 zrušen. Pouze na Aljašce platil až do roku 1986. Měsíc ovšem jaksi není Aljaška.

Čeká je zklamání
Sporný je i výklad Kosmické smlouvy – v době jejího uzavření ještě nebyla soukromá osoba v mezinárodním právu považována za subjekt. Navíc jde spíše o jakousi mezinárodní dohodu, kterou je možno jednostranně vypovědět, než o dokument s platností v obchodním právu. „Majitele měsíčních pozemků“ tak velmi pravděpodobně očekává velké zklamání. Pokud totiž technologie pokročí tak, že se osidlování Měsíce přesune z oblasti scifi do reality, dojde zřejmě k uzavření nových mezinárodních smluv a ty sotva budou zohledňovat jakéhosi Denise Hopea a jeho Měsíční republiku.

Nákup v Čechách
Měsíční pozemek (ale třeba i pozemek na Venuši) si ovšem můžete zakoupit i v Čechách, nejen v Americe. Ceny se pohybuje od 999 Kč za akr. Pobočku Hopeovy Lunární ambasády naleznete jak na internetu, tak v kamenném obchodě v Praze. Na stránkách www.lunarniambasada.cz najdete i řadu vysvětlení, proč se jedná o legální obchod. Právníci jsou však skeptičtí.
„Jako recese je to dobré, ale právní význam to nemá žádný,“ tvrdí v internetové diskusi.

Zdroj: ZDE a ZDE

Chtěla byste vlastnit pozemek na Měsíci? Nebo ho někomu koupíte jako dárek? Je k němu prý pěkný certifikát. Co myslíte, jde o podvod, recesi nebo dobrý obchod? Víte o nějakém podobně absurdním prodeji?

Reklama